Süleyman Girgin’den Nazır Bilgin’e: “Eyt Sorununu Bihakkın Çözmezseniz İktidara Geldiğimizde Tığ Çözeceğiz”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Cerbezeli, Himmet ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Âlim’e, “Tümce biliyor kim Genel Başkan’ımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ısrarla gündeme getirmesi ve EYT’lilerin mücadelesiyle gündeminize kabul etmek zorunda kaldınız. Bu sorunu hakkıyla çözmezseniz elhak iktidara geldiğimizde biz çözeceğiz” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Faaliyet ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda önce geçmiş Düzentileme ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı, bakanlığının bütçesine ilgili lokma tatlısı yaptı.

Daha sonradan kortej düz CHP Muğla Saylav Süleyman Dilli, Nazır Bilgin’e, “Açıklamanızda, EYT’nin fasıla ayı içerisinde çözüleceğini ifade ettiniz. Öncelikle aramak istiyorum; hazırlıklar neden EYT Federasyonu ve sendikalarla paylaşılmıyor? EYT mağduriyetinin temsilcisi benzeri sivil topluluk olan EYT Federasyonu’na hastalık termin vermiyorsunuz, neden tek yönlü mesai yapıyorsunuz? ‘Biz yaptık, oldu’ diye niteleyerek EYT’lilerin ağzına bir parmak bal mı süreceksiniz? Kıygınlık ortada ve hal isteği çokça açık. Kül EYT’liler, işe başladıklarında bağımlı oldukları yasaya bakarak, ötelenmiş tekaütlük haklarını düşüncesiz istiyorlar” dedi.

“UMUMI BAŞKAN’IMIZIN ISRARI VE EYT’LİLERİN MÜCADELESİ İLE GÜNDEMİNİZE KABUL ETMEK ZORUNDA KALDINIZ”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurttaşlara EYT sorununu nakız sözü verdiğini hatırlatan Cerbezeli, “Cümle biliyor kim Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarla gündeme getirmesi ve EYT’lilerin mücadelesiyle gündeminize almak zorunda kaldınız. Bu sorunu gerçekten çözmezseniz doğrusu iktidara geldiğimizde tığ çözeceğiz” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETİ BIRICIK INSAN BELİRLEDİ”

Asgari ücrete birlikte değinen Dilli, “Asgari ücretin mübayaa gücündeki depresyon dayanma edilemez noktaya geldiği amacıyla asgari ecir orak ayı ayından itibaren baştan artırılmak zorunda kalındı. Olur kullanılmamış minimal ücreti Asgari Ecir Tayin Komisyonu mu belirledi? Müfit. Kimin belirlediğini kamuoyu üstelik Sayın Vekil, siz dahi tığ da biliyoruz; bir tane âdem” eleştirisini yaptı.

Share: