Marmaris’teki yepyeni denetimlerde 2 saatte 200 bin liralık ceza kesildi

Marmaris’teki yadırgatıcı denetimlerde 2 saatte 200 bin liralık ceza kesildi

MUĞLA – Muğla’nın Marmaris ilçesinde Trafik Tescil ve Denetleme Kürsü Amirliği ekipleri, çevre ilçelerden gelen trafik polisleri ile ilçenin ayrımlı noktalarında alışılmamış denetimler yaptı. Drone ve EDS kameraları destekli olarak yapılan uygulamalarda, 2 saatte yüzlerce açkı denetleyen ekipler 200 bin liraya andıran cezai iş uyguladı.

Marmaris İlçe Inanma Müdürlüğü, Muğla Trafik Büro Müdürlüğü, Marmaris ve Gökova Toprak Gidiş Geliş ekiplerinin dahi katılımları ile saat 15.00 ile 17.00 saatleri arasında Atatürk Meydanı, Atatürk Caddesi, Adliye Kavşağı, Cahillik meydanı gelmek üzere 4 ayrımlı noktada drone ve sivil gidiş geliş personeli ile birlikte bulaşan önceliği, geçici güvenliğine özen iletilmek, güven kemeri, kask ve direksiyon başında el telefonu kullanılmaması konularında farkındalık tekvin üzere yepyeni gidiş geliş uygulamaları yapıldı.

Yaya geçidinde yayaya kat vermediği drone ile belirleme edilen ve gidiş geliş ekipleri tarafından durdurularak ceza kesilen dil sürücüsü Olcay Uzunoğlu, “Köşeden çıktım, karşıya geçiyorum. Mecburi sola döneceğim orada üstelik bire bir bulaşıcı varmış. Ben katiyen yayalara kez vermeyen bir adam değilim. Kedi üstelik olsa, kapik bile olsa, âdem de olsa öğün veriyorum. Fakat yola çıkmışım gelgeç geçidinde de sıfır tıpkısı sâri amacıyla misil vermemekten ukubet yedim” diye niteleyerek konuştu. Uzunoğlu basın mensuplarının ‘itiraz edecek misiniz?’ sorusuna ise, “Bittabi itiraz edeyim adliye orda. Yok müşteri görüntüleri, yok drone görüntüleri beklerken antlaşma geçer” şeklinde cevap verdi.

Polis ekipleri ile tartıştılar

Atatürk Meydanında yapılan uygulamalarda ise geçici geçidinden geçmediği amacıyla ceza kesilen benzeri ocak polise cebin gelerek olay derk etmek istedi. Polisler ile aynı müddet ağız dalaşı yapan şahıslar gine polis ekipleri marifetiyle sakinleştirilerek bölgeden gönderildi.

Saat 15.00’dan 17.00’a büyüklüğünde yapılan ve 50 polisin katıldığı uygulamalarda yüzlerce komütatör durdurularak kontrol edildi. Yapılan uygulamalarda; palyatif geçitlerinde yayalara geçmiş geçiş hakkı vermeyen 78 açacak sürücüsü, arızi geçidini kullanmadan yoldan karşıya koymak isteyen 13 geçici, 18 çökertme gidiş halinde cep telefonu kullanan, 169 kask takmayan motosiklet kullanıcısı, 13 belgesiz açkı kullanan, 5 belgesi kalık anahtar, 3 gidiş geliş işaretlerine namünasip çevirgeç sürücüsü, 7 kusurlu şerit muhavvil güdücü ve 9 dur ihtarına yersiz sürücüye toplamda 197 bin 980 lira nakdî ceza kesildi.

İlçe Inanma Müdürlüğü Gidiş Geliş tescil ve Denetleme Amirliği yetkilileri bu uygulamaların değme hafta değişik dönem ve saatlerde ilçenin ayrımlı noktalarında devam edeceğini, amaçlarının ceza koymak değil vatandaşların öz ve karşısındakinin fert güvenliğinin bilincinde olmasını, olabilecek kazaların ve bunların getireceği zararların önüne geçebilmek olduğunu belirtti.

Share: