Zeytin Üreticileri, Danıştay’ın Zeytinlikleri Madenciliğe Açan Yönetmelikle İlgili Kararını Değerlendirdi: “Umarım Bu Hayalimiz Kursağımızda Kalmaz”

Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda zeytin üreticiliği eden çiftçiler, Danıştay 8. Daire ve 10. Ofis’den oluşan ortak heyetin zeytinlik alanlarında madencilik yapılmasına ilgili yönetmelik değişikliğiyle ilişkin verdiği yürütmeyi tevkif kararını sevinçle karşıladı. Aynı zeytin üreticisi, “Bu bizler için balaban tıpkısı şenlik oldu. Zeytinle uğraşan kişilerin hep hayali budur. Umarım bu hayalimiz kursağımızda kalmaz” dedi.

Danıştay 8. Dairesi ve 10. Dairesi’nden oluşan ortak astronomi, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı’nın zeytinlik alanlarda madencilik yapılmasının önünü açan talimatname değişikliğinin yürütmesini durdurdu. Muğla’nın Milas ilçesi Akbelen Ormanı’nda zeytin üreticiliği işleyen tıpkı çiftçiler, kararı değerlendirdi.

Tıpkısı üretici, “Küçüklüğümden ihtimal, anamdan doğdum doğalı zeytin ile uğraşıyorum. Bambaşka işim yok benim. Dereköy’bile var 20 dönüm yerim, İkizköy’bile var 10 dönüm yerim. Ben bunları bütün kendi ellerimle diktim, ellerimle meydana getirdim. Anamdan namevcut, babamdan yok. Zeytinden eksantrik tıpkı molekül bilmiyorum. Ego 70 yaşındayım, zeytin dikmekle geçti ömrüm” dedi.

Bir başka ekinci ise “Zeytinlerimiz çocuğumuz üzere…  Zeytini yemeklik periferi hepimiz kullanıyoruz. Zeytin tıpkısı tanedir” derken: aynı eş üreticisi bile “Zeytinlerimizi çokça yumruk meydana getirdik. Zeytinlerimizi atfetmek istemiyoruz” diyerek konuştu.

Eksantrik aynı zeytin üreticisi birlikte “Cemaziyelevvel gelen habere çok sevindik. Tek değilse bu sevincimiz kesiksiz olsun. Bu bizler üzere nazik tıpkısı bayram oldu. Umarım kim bütün çiftçilerimizin, bizim zeytinle uğraşan kişilerin bütün hayali budur. Umarım bu hayalimiz kursağımızda kalmaz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın zeytinlik alanlarda madencilik faaliyeti yapılmasının önünü açan talimatname değişikliği mukavemetli haddinden fazla kuruluş tarafından yargıya taşınmıştı. Çiftçiler Sendikası’nın açtığı davada; Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması yönünde değişmeyen vermişti. Bakanlığın itirazı konusunda Danıştay İdari Sorun Daireleri Yerleşmiş, 8. Kat’nin bu konuda değişmeyen veremeyeceğini, kararın Danıştay 10. Dairesi’nin vermesi gerektiğine hükmederek yürütmenin durdurulması kararını kaldırmıştı. Asamble, iki daireden oluşan eş tıpkısı kurulla davanın karar bağlanmasına karar vermişti. Kuma asamble bile yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Share: