Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

Darı Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılmış açıklamaya bakarak Sisi, İsrail Başbakanı Lapid ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Sisi, Gazze’deki bulunan sükunetin korunması, Garp Şeria ve Gazze Şeridi’nde gerginliğe kez açması beklenen herhangi bir çeşit girişimin önüne geçilmesinin önemini vurguladı.

Ülkesinin, Gazze’üstelik durumun arama altına alınması ve çatışmaların genişlemesinin önlenmesi amacıyla kırıcı ceht sarfiyat ettiğini kaydeden Sisi, Lapid’e, Gazze’bile yaşam koşullarını iyileştirilme ve Filistin yönetimi ile soylu erki ilişkiler geliştirilmeye müteveccih adımlar atma çağrısında bulundu.

Lapid üstelik Darı’ı, bölgedeki ateşkese yönelik başarılı arabuluculuğu nedeniyle takdir ettiğini rapor etti.

İsrail’in saldırıları ve ateşkesin gidişatı

İsrail, akın hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı haset Gazze’deki İslami Cihad’a ait olduğunu kanıt ettiği hedeflere cüretkâr başlatmıştı.

Saldırılar konusunda Gazze’den İsrail yönüne tıpkısı paradigma roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 yavru ve 4 kadının meydan aldığı 44 yaşama hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa değme duygusal kaybı yaşanmamıştı.

Yanlar ortada Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

İsrail, Gazze’den bilahare Gün Batısı Şeria’da birlikte yıkıma başladı

İslami Cihad’dan Gazze’deki bırakışma üzere açıklam

Sisi’den doktorlara heveslendirme paketleri sağlama talimatı

Joe Biden, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile tıpkı araya geldi

 

Share: