Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna ziyareti amacıyla Polonya’ya geldi

– Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti amacıyla Polonya’ya geldi

VARŞOVA – Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, karayolu ile geçeceği Lviv’e ulaşmak üzere Polonya Rzeszow Havaalanı’na vardı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv’e mülakat düzenliyor. Karayolu ile Lviv’e geçmesi beklenen Erdoğan, Polonya vardı. Polonya Rzeszow Havaalanı’na baş aşağı yapan Cumhur Reisi Erdoğan’ı Havza Valisi Radoslaw Wiatr ve Varşova Büyükelçi Cengiz Kamil Fırat karşıladı.

Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Dikme, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, SELIM Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Baykar Umumi Müdürü Haluk Bayraktar da eşlik ediyor.

Ziyaretin esas ruzname maddeleri

24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez ülkeye görüşme gerçekleştiren Reisicumhur Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy ile tarihi Potocki Sarayı’nda yapacağı görüşmesinde stratejik ortaklık düzeyindeki Türkiye-Ukrayna ilişkilerini cemi yönleriyle değerlendirecek. Erdoğan’ın üstünkörü ziyareti sırasında antrparantez, Zelenskiy ve Konfedere Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla üçlü bir ülfet da gerçekleştirilecek. Üçlü görüşmede Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracı üzere dokuma edilen mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülmesi ile Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik kendisine atılabilecek adımlar ele alınacak. Masaya yatırılacak konulardan biri da Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşananlar olacak. Acımasız kuvvetlerinin ele geçirdiği santrale akıbet günlerde füze saldırıları atarken, iki yan bahis konusu saldırılar için birbirlerini suçluyor.

Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres’in müselles görüşmenin ardından ortak matbuat toplantısı amacıyla almaç karşısına geçmesi bekleniyor.

Erdoğan-Zelenskiy son adına 3 Şubatta karşı karşıya görüşmüştü

Reisicumhur Erdoğan, Zelenskiy ile en üst 3 Şubat’ta Kiev’da yüz yüze ziyaret gerçekleştirirken, iki reis beyninde savaşın esasen bu yana bir nice sefer telefon görüşmesi yapılmıştı.Share: