ŞENTOP: BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ ÇAĞCIL, ZEKİ VE MÜNEVVER ZANNEDİYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Türkiye’deki milletin anne değerlerine karşı olan, husumetlerini, düşmanlıklarını açıkça ifade edemeyenler mortocu dil cambazı liselerine, mortocu hatip liselerinden çıkışlı olan öğrencilere karşı bunu anlatım ediyorlar. Batıdaki insanlar kabil giyinenler, yüzünü, gözünü, saçını, kaşını batılı insanlar gibi yapanlar kendilerini modern, deneyli, zeki, aydınlık insanlar kendisine zannediyorlar. Bire Bir kısım insanlar neyin hangi olduğunu bilerek ve bilerek bunu yapıyorlar” dedi.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) 4 Ilkgüz Ekin Merkezi’nde düzenlenen ve Kurultay Şiarı adına ‘Ahde Vefa’nın açıklandığı 19’uncu ÖNDER İmam Hatipliler Kurultayı’na TBMM Başkanı Mustafa Şentop birlikte katıldı. Programa antrparantez Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, YANLIŞSIZ Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilen Nasip, ALEMDAR Genel Başkanı Abdullah Ceylan ve Türkiye genelindeki 600 civarında İmam Hatip Derneği’nin temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Kurultayda Genel Değerlendirme ve Geleceğe Bakışlar temalı istişare işleyen Şentop, “İmam hatip okulları ve liseleri esasta biricik bire bir meslek kendisine değil benzeri okullar zinciri, topluluğu kendisine kurulmuştur. Nedeniyle bire bir terbiye kurumuyla beraber bu eğitim kurumunun kurucusundan, yöneticisinden, öğreticisine ve öğrencisine kadar nazik aynı camiayı kuşatan ve kapsayan bire bir kurum namına yüzüncü yılını algı edecek. Mehabetli ayrımsız sene dönümü olduğunu Türkiye’da göstermek, tefhim etmek isterim. Dahi bu kuruluşun üzerinden yüzyıl geçtiği halde milletimizin teveccühüne mazhar olmaya artarak aylamak bu kurumun önemini göstermesi açısından çok ayrı özen çekicidir. İmam hatipler milletimizin ihtiyacından doğmuştur” dedi.

‘İMAM HATİP LİSELERİNİ KURAN MİLLETİMİZDİR’

İmam dil cambazı okulları sebebiyle ülkede yüzbinlerce kişinin eğitimlerini farklı alanlarda devam ettirerek ülkedeki içtimai ve siyasi sisteme dahil olduklarını belirten Şentop, “Zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhur Reisi, Türkiye Balaban Kavim Meclisi Başkanı adına bendeniz ve bir nice mevkide mevcut arkadaşlarımız önder hatip lisesi mezunlarımızdır. Milletimizin gayreti ve istikbaliyle yükselen bu okulların başarısını ortaya koymaktadır. Haddizatında bu sükse milletimizin başarısıdır. Zira önder dil cambazı liselerini kuran milletimizdir. Birkaç ilk bire bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade etmiştim. Gerçekte mortocu hatip liseleri sadece milletimizin bazı dini pratiklerini karşılayacak onlara cevap verecek diyanet adamları yetiştirilmesi meselesiyle ortaya çıkmamıştır. Bihakkın bu düşünce ve ifadeler milli eğitim bilimi temel kanunlarına işlenmiştir. İmam hatip okulları ve liseleri yalnız tıpkı mesleğe yönelik yetişek veren, öğrenci yetiştiren kurumlar değildir. Kanunda diyor ki, ‘mesleğe ve efdal öğrenime öğrenci yetiştiren kurumlardır’ diyor” diye konuştu.

‘TERÖRE KARŞI HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE ETKİLİ KURUMLAR OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR’

İmam dil cambazı liselerinin hangi kadar yetişkin kurumlar olduğunu ferah fark etmek ve analiz etmek gerektiğini söyleyen Şentop, “Terör ve küreselleşmenin yaygınlaştırdığı ve Türkiye’nin de yavaş bedeller ödemesine kere açan yetişkin bir sevgili. Bu okulların teröre alın hangi kadar enerjik kurumlar olduğu görülecektir. Yalnız Türkiye amacıyla söylemiyorum. Bu anlayışın etrafımızdaki ülkeler ve bir nice bölge açısından imam hatiplilerin dubara etmiş olduğu anlayışın ve dinin esas kaynaklarından öğrenilmesine müstenit yaklaşımın hangi büyüklüğünde yetişkin olduğunu dünyadaki gelişmeler çerçevesinde infaz etmek gereklidir. Elbette kimi zaman imam hatip liselerinin siyasetin tıpkısı malzemesi haline geldiğini bile gördük. Hoppadak Türkiye Iri Kavim Meclisi Başkanı namına değil, ünsiyet vazıh benzeri içtimai bilimci yerine, tıpkı terbiyeci kendisine, bu okullarda eğitim görmüş birisi yerine şurası açıklıkla ifham etmek isterim. İmam hatipliler siyasetin konusu, siyasetçilerin malzemesi, zaman zaman dahi akıl almaz söylemlerin, ifadelerin, yasakların, muhatabı olmayı kendileri tercih etmediler. Hatta mortocu hatipliler ve çocuklarını bu okullara gönderen aileleri bu tartışmaların dışında yaşamak üzere tamamıyla maksimum aynı titizlik, özen ve çaba göstermişlerdir. Fakat maatteessüf fideist ve akide hassasiyetini eğitimi konusu olamayacak büyüklüğünde önemsiz gören bazıları daim insanca olan değerleri bulunmayan sayan bağnazlıkla imam hatiplileri politik tartışmaların konusu haline getirmişlerdir. İşte hepinizin hatırlayacağı tıpkı örnek mağduriyeti böyle tıpkı bağnazlığın ve uygulamanın sonucuydu. Şükür kim artık hakeza benzeri durum ortadan kalkmış. Mehabet kendi kurumları alelhusus da eğitim bilimi kurumları beyninde hangi ayrımcılık yapmalıdır ne de onlardan tıpkı kısmını ayrıcalıklı görmelidir. Kanaatim budur” dedi.

‘BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ AYDIN İNSANLAR ZANNEDİYORLAR’

İmam dil cambazı okullarından rahatsız olan çevrelerin olduğunu söyleyen Şentop, “Onların esas rahatsızlığı önder dil cambazı liseliler değildir. İmam hatip liselerinin muhtevasıyla ait benzeri sayrılık var. Dine karşı, dindarlığa karşı, Türkiye’deki milletin temel değerlerine karşı olan, husumetlerini, düşmanlıklarını vazıh anlatım edemeyenler mortocu hatip liselerine, mortocu hatip liselerinden mezun olan öğrencilere cebin bunu rapor ediyorlar. Elbette bunun tıpkı kısmı bilinçlidir. Aynı kısım insanlar neyin hangi olduğunu bile bile ve düşünülerek bunu yapıyorlar. Amma nazik bir kısmı da vukufsuzluk sebebiyledir. Çünkü Türkiye’üstelik yüzünü batıya çeviren, batıdaki insanlar üzere giyinenler, yüzünü, gözünü, saçını, kaşını batılı insanlar gibi yapanlar kendilerini modern, anaç, anlaklı, ışıklı insanlar kendisine zannediyorlar. Bunlar eke ölçüde yalnız özlük içinde bire bir araya geldiklerinde ve bütün birbirlerinin görüşlerini tasdik fail konuşmalar yaptıkları için birlikte kendileri dışındaki dünyadan çok büyük ölçüde habersizler. Neler olup bittiğini ayrımlı acun görüşüne topluluk olanların yasayış tarzına erbap olanların neler bildiğini, bilgi, hars ve zeka derecesini ölçmekten, anlamaktan, takdir etmekten acizler. Bunu şişman anlamda bilisizlik kendisine rapor ediyorum” ifadelerini kullandı.Share: