Sevimsiz havada kokusu ve dumanı sokağa dağılan leblebi vatandaşın gözdesi

Eskişehir’da antipatik havaların etkisini göstermesiyle birlikte herkesin gözü uğrunda kavrulan leblebi, hem dumanlı görüntüsü ve kokusuyla hem üstelik tadıyla vatandaşların içini ısıtıyor.

Kentte çekicilik sıcaklıklarının düşmesiyle alay malay sâdır dumanı ve kokusu eksiksiz caddeye yayılan leblebi, vatandaşların gözdesi haline geliyor. Aslen Çorumlu olan ve ata mesleği leblebicilikle uğraşan Mehmet Ateşli, şehrin en tüvana caddelerinden biri olan İki Ilkgüz Caddesi’nde leblebi kavuruyor. İnsanların gözü önünde kavrulan ve buz gibi havada satılan huluskâr leblebi, Eskişehirliler aracılığıyla oldukça irade görüyor.

“Leblebinin kilogramı 60 TL”

Hamam leblebinin vatandaşlar marifetiyle berenarı sevildiğini söyleyen kuruyemiş dükkanı sahibi Mehmet Ateşin, satışlarında geçen seneye göre yarı yarıya düşüş olduğunu belirtti. Leblebinin kilo fiyatının 60 TL olduğu bilgisini veren Ateşin, “Dâhilen leblebi özellikle kış aylarında vatandaşın gözdesi haline geliyor. Sisli görüntüsünün sokağa yayılması insanların ilgisini çekiyor ve içlerini ısıtıyor. Sabık yıla göre satışlarımız yüzdelik 50 bağan. Mütezayit maliyetlerle birlikte leblebi fiyatları birlikte güzeşte seneye bakarak 2 katına imdi. Şu an leblebinin kilo fiyatı 60 TL, sabık sene 25 TL’ydi” diyerek konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: