Ailesi evlenip gitmesini beklerken, o babasının işini devralıp sütçülüğe başladı

Ailesi evlenip gitmesini beklerken, o babasının işini devralıp sütçülüğe başladı

İşinden ricat yazar 23 yaşında öz çiftliğini kurdu

Evlenme baskılarına karşın ati hayalleri üzere sütçü oldu

Eskişehir’in Sütçü Tezenegil’i Duyma Mihaliç:

“İstifa ettim ertesi devir sütçü yerine Eskişehir sokaklarında gezmeye başladım”

“Bu düzene tıpkısı nevi alın koyduğum üzere başta tek kabullenemediler”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’birlikte “Sütçü Tezenegil” yerine maruf 23 yaşındaki Duyma Mihaliç, özlük işini bırakıp başladığı sütçülükte, günce 400 litreye büyüklüğünde mahsul alarak üretimin kıymetini tekmil Türkiye’ye gösteriyor.

Eskişehir Tepebaşı İlçesi Eğriöz Mahallesinde ikamet fail Sema Mihaliç, zihayat yaşına karşın kararlılığı ve doğaya bağlılığı ile kişi yolunu çiziyor. Elan 23 yaşındaki genç, merkezdeki işinden çekilme ederek şehirden uzakta babasının çiftliğinde sütçülük yapmaya başladı. İlk zamanlarda ailesinin birlikte bu işe cebin çıktığını söyleyen canlı, gittikçe bayrağı babasından devralarak üretimin herhangi bir simultane çalışmaya başladı. Hayvanların bakımından ahırdaki işlere, sağımdan dağıtıma kadar tamam edisyon amal ile ilgilenen güre, çevrede “Sütçü Tezenegil” kendisine tanınıyor. Hayvanlarıyla arasında haddinden fazla özel benzeri demet olan Sütçü Tezenegil, 5 litre ile başladığı işte günce 400 litreye kadar ürün alıyor.

“Karşılarında böyle kasketli göbekli yaşı tıpkı baba yarısı bekliyorlar”

Ati planlarıyla uyuşmadığı amacıyla çarkıt işini bıraktığından bahseden Mihaliç, ilk başlarda ayrımlı tepkilerle karşılaştığını anlattı. Müşterilerin sütü tıpkı kız çocuğunun getirmesini beklemediklerini söyleyen Mihaliç, “Merkezde çalışıyordum, çokta sevdiğim aynı işim vardı fakat gelecek planlarım ayrımlı olduğu üzere işimden incizap ettim devrisi aktarılma sütçü yerine Eskişehir sokaklarında gezmeye başladım. Sütçü mızrap olarak tanıyorlar beni. Kız geliyor işte benzen getiriyor vs. diyerek. İlk başlarda tabii kim karşılarında böyle kasketli göbekli yaşı bire bir emmi bekliyorlar, konu sütçü olunca. Beni gördükleri devir haddinden fazla şaşırıyorlar ancak sonra tepkileri çokça olumlu oluyor. Seçme doğan yeni benzeri çocuk bizim ailemizin çocuğu üzere oluyor. Çağa kadar bakıyoruz onlara anca söyleyeyim” dedi.

“Köyde alelumum kız çocuklarının doğup büyüyüp evlenmesini beklerler”

Köy zarfında alelumum kız çocuklarının evlenmesi beklenirken, kendisinin yaptığı bu girişimin ilk başlarda ailesi tarafından da desteklenmediğini belirten Mihaliç, gitgide herhangi bir şeyin için girdiğini belirtti. Ati hedeflerinden da bahseden Mihaliç, karşısına sâdır zorluklardan bahsederken şöyle konuştu:

“Ilkin ailem bu duruma haddinden fazla alın çıktı. Babamla süfli bir sürtüştük haddizatında. Ego çaktırmadan köçek hakeza 5 litre 10 litre arabanın arkasına atıp atıp kaçarak başladım bu işe. Demincek sayı farkı günlük 100-150 litre kadar antrparantez bazen 200 litreye büyüklüğünde çıkıyor dağıtımım. Köyde genellikle kız çocuklarının doğup büyüyüp evlenmesini beklerler. Benden bile beklenilen esasta oydu. Bu düzene tıpkısı nevi cebin koyduğum için ilkin onlar on paralık kabullenemediler. Esasta hala köyde eşkal hayvancılık yapmamı çok istemiyorlar. Amma ben babamdan alem alıp bu işi götürebildiğim kadar ileriye ve iyiye fırlatmak istiyorum. Özlük eğitim ve üretim modeli çiftliğimi kurabilmek istiyorum. Şu anda çok büyük benzeri yol engeline takıldım. Elimdeki tek çiftlik yapabileceğim arsaya yapı ruhsatı verilmiyor. Ben oraya çiftlik kurup hayvancılığı ayrıksı benzeri boyuta koymak istiyorum”

“Minimal 100 efsanevi hedefim var”

Sabahın geçmiş ışıklarıyla başladığı işinde kimi vakit zorlandığını anlatan Mihaliç, yardıma ihtiyacı olduğunda familya üyelerinin imdadına yetiştiğini söylüyor. Toplamda 70 devam kocabaş hayvanın bakımını üstlenen Mihaliç, “Sağımda birlikte varım, efsanevi bakımında da varım, dağıtımında bile varım. Hepsinde varım yani anca söyleyebilirim. Zorlanıyorum banko zorlanıyorum ama ailemle alay malay yaptığım için ayrımsız şekilde tümce birbirini destekliyor ve o şekilde gidiyor. Şu zaman benim 32 sunum sağmal hayvanım var. Sütümüz gökçe yazın 400 litreleri kadar buluyor. Ama şu an şita. Hem daha çok zayıf döneme giriyoruz hem de meradan yararlanamıyoruz, benzin üretimimiz düşüyor. Totale baktığımızda bizim yetmiş çıngı büyükbaş hayvanımız var. Hedeflerimdeki çiftliğe geçtiğimizde daha ahenkli olacağı için hayvan sayısını arttırmayı düşünüyorum. Orada asgari 100 hayvan hedefim var” şeklinde konuştu.

Share: