Sendikayı Eleştirdiği İçin İşten Çıkarıldığını Tamlayan Avrat İşçi, Sendika Delegeliği İçin Namzet Oldu

ZEVK GARDİYANOĞLU

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi’nin organize olduğu İzmit’te yerleşmiş mevcut Federal Mogul fabrikasında sendikayı eleştirdiği amacıyla işten çıkartıldığını belirten Ansızın Özcan ünlü işçi, sendikanın delege seçimlerinde namzet olacağını açıkladı. Özcan, geri içeriye alınmadığı fabrikanın önüne giderek işçi arkadaşlarına yarın yapılacak seçimlere katılma çağrısında bulundu.

Federal Mogul’un İzmit Kuruçeşme bölgesinde kurulu bulunan fabrikasında 27 yıldır çalışan Fücceten Özcan adlı işçi, geçtiğimiz ağustos ayında takat sınırı düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkarıldı. Özcan ise kendisine geçersizlik yapıldığını belirterek sendikayı eleştirdiği üzere işten çıkarıldığını rapor ediyor. Şappadak Özcan, Türk Mızrap Sendikası Kocaeli Şubesi 6’ncı Macerasız Genel Oturmuş öncesi elçi adayı oldu. Kâin idarehane yönetimi eliyle Şakkadak Özcan’ın adaylık başvurusu ilk kabul edilmezken, yapılan itirazlar sonucu delege adaylığı akseptans edildi.

“BÜYÜK BİR BASKI VAR”

Ani Özcan, üretimlik uğrunda yapmış olduğu açıklamada işten çıkarılma ve katılımcı adaylığına giden süreci anlatarak, işçileri seçme gününde sandıklara sahip çıkmaya çağırdı. Fabrikaya girişinin birlikte yasaklandığını anlatım fail Özcan, şunları söyledi:

“Zaman haddinden fazla farklı bire bir mücadeleye şahit oluyoruz. Ego bu görmüş olduğunuz fabrikada kesintisiz demeden 27 sene çalıştım. Çokça fedakarca çalıştık amma bölüm geldi hakkımızı aramak için sendika başkanıyla konuşmaya gittik. Orada hakkını sunu çok arayan iki avrat arkadaşı işten attırdılar. Bu benim çokça canımı yaktı zira herif hakkını arayamayacak mı bu ülkede? Seni korumak üzere o koltukta oturan sendika böyle aynı şeye tenezzül pekâlâ etti onu anlayamıyorum. Bu saygı düzenini tahavvül etmek üzere uğraş etmeye karar verdim. İşten atıldıktan bilahare birlikte delege olabileceğimi öğrendim ve katılımcı olmaya karar verdim. Bağımlı ki engellendi benim elçi olmam. Arkadaşlarım sıhhatli olsunlar benim yanımdalar, destekçim ama içeride haddinden fazla şişman bir baskı var. Ben düşünce kısaltmak istiyorum ve sandığıma topluluk geçmek istiyorum amma beni içeri almıyorlar. Seçme ve seçilme hakkı temas insanın olduğu gibi benim birlikte hakkım. Bunu bile inşallah aşacağız. Mücadeleye sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğim. Bu düzenin bozulmasını istiyorum. İçerideki rüfeka da biliyorum çokça etki altındalar. Kalpten kalbe ayrımsız yol var ego biliyorum onlar beni destekliyorlar. Biz sandıkta göreceğiz göreceğimizi. Ben hamileyken gecenin yarıları, sabahın beşinde, üçünde beni arayıp işe çağırıyorlardı. Seçme ivedili durumda gittim ve havari oldum. Bunlardan tek gocunmadım çünkü bu benim işim. Bu özveriyle çalışmamıza karşın deminden beni derun almıyorlar. Raporlu olan insanlar şüphesiz ki gelişim yerine giremezse ego de işe giremezmişim şu anda benim hakkım yokmuş.

“RAHATSIZ OLMUŞLAR”

Madem böyle, ego hamilelik iznindeyken mesele var diye niteleyerek beni içeriye zahir aldınız? Kanun burada işliyorsa orada üstelik işlemeliydi. Zaman içeride güruh işlenmiş gitmek kim birilerine imtina etmek saldık. Ego işten atıldıktan sonraları patrona fabrikada olan haksızlıkları mail attım. Salim olsunlar bana izansız çağ yapıldı. Değişik fabrikalarda yapılan promosyonlardan ve canip haklardan bahsettim ama bana bunlardan haberlerinin olmadığını ve ilk yönetim toplantısında bunlardan bahsedileceğini söyledi. Geçen hafta promosyonlar dağıtıldı. Yani ego sendikaya gidip bu haklarımızı anlattığımda bana patron vermiyor dediler. Şimdi bundan rahatsız olmuşlar ve demişler ki promosyonları biz verdik, Yakup Başkan (Türk Uyuşturucu Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Baht) bunun üzere haddinden fazla çalıştı demişler. Ben elimden geldiğimce susturulan işçilerin ve kendimin hakkını aramaya devam edeceğim. Yarın (18 Kasım) günü olan intihap günü ben gönül girmeye çalışacağım ve sonuna büyüklüğünde savaş edeceğim. İçeri giremezsem arkadaşlarımdan ricam lütfen sandıkların başında olun. Açılan oyları size göstermelerini isteyin. Oylarınıza eş çıktığınız sürece ego bu sandıktan çıkacağım. Bu sizin hakkınız kimse size müdahale edemez. İçeride genel müdür güruh yapmış promosyonları tığ aldık diye. Yakup Başbuğ haddinden fazla çalıştı diyerek. Mademki bu büyüklüğünde çok vakitleri var benim attığım maillere üstelik vurdumduymaz dönerlerse çok kıvançlı olurum.”

Share: