Fevk Hereke Angajman, Kardeşlik ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Karadaş; Çed Süreci Bitmeme Fail “Tiran Atılmış” Tesisini Değerlendirdi: “Dereye Olacak…

GÜNEY ÖZDEYIŞ

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Fevk Hereke bölgesinde yapmayı planladığı gâvur atık ambarlama tesisinin, ÇED süreci bitmeme ediyor. Fevk Hereke Temas Kardeşlik ve El Birliği Derneği Başkanı İlhan Karadaş, “SİT alanına mail mesafedeyiz. Namuslu bir dereden bahsediliyor… Bu dereye olacak sızıntının bırakın Hereke’yi bırakın Körfez’i, bilcümle Kocaeli’yi etkileyebileceği söyleniyor” dedi.

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında yapmayı planladığı, halkın tepkileri konusunda ansız çektiği ancak bu sene yeniden gündeme getirdiği “Zalimce Atılan Izansız Üstünlük, Bertaraf ve III. Derslik Ahenkli Depolama Tesisi Projesine” ilişik Çevresel Rehavet Istimara (ÇED) süreci, toprak halkının itirazlarına karşın bitmeme ediyor.

Bölgede güçlü vatandaşlar, 8 Kasım’birlikte, ÇED süreci kapsamındaki “halkı brifing toplantısını” ihtarname etmişti. ÇED süreci devam eden projeyi, ANKA Bilim Ajansı’na değerlendiren Yukarı Hereke Birlik Kardeşlik ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Karadaş şunları söyledi:

“YERLEŞİM YERLERİNE 250-300 METRE”

“Şu anda emin atık depolama kaldırılmış tesisinin yapılacağı alandayız. Bura kısaca 328 dönüm ayrımsız arazi ve ÇED sürecinde bu şekilde bahsediliyor. Iskân yerlerine 250-300 metre uzaklıkta tıpkı alandan bahsediyoruz.

Biz, güzeşte hafta salı haset; bu ÇED toplantısında çetin ayrımsız tepki gösterdik. Göstermemizin sebebini yetkililer falsolu şekilde anladılar. Tığ neden buna karşı olduğumuzu vurgulamak için buradayız.

Bahsettiğimiz 328 dönümlük araziyi gezdiğimizde… Bura elan kullanılmamış orman vasfından matrut benzeri yerey adına nitelendiriliyor. Şu anda çam ağaçları kâin, meşelikler, zir tarafta zeytin ağaçları, ekincilik yapılan araziye mail; yanı başımızda hayvancılık yapılıyor, bal kovanları bulunuyor.

Şu anda tığ ser noktasındayız. Kısaca 2 kilometre ötede bitiş noktası. Şu anda SİT alanıyla çizik. Raporda bile 20 metre. 20 metre yandaki oraya. Tıpkı zamanda burada avcılarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla avcılık sporuyla ilgilenen ihvan buralara mümasil zamanda sülün ve keklik getirildiğini buralara konulduğunu, burada o model hayvanların bulunduğunu söylediler. Hayvancılıkla ilgilenen ihvan burada hayvanlarını otlatıyorlar.

“BURAYA DÖKÜLECEK ATIKLARIN HANGI OLDUĞUNU ARAŞTIRDIĞIMIZDA, SANAYİ ATIKLARI DİYE GEÇİYOR”

Tertemiz, oksijen kaynağı bire bir alandan bahsediyoruz. Demincek Büyükşehir Belediyesi zalimce atılan kaldırılmış tesisi yapmayı planlıyor. 2015’te yeniden bire bir süreçle cebin karşıyaydık. Buna aksülamel gösterdik. El yürüyüşü oldu. Bu kadar yerleşme yerlerine mümasil değildi. 2015 yılındaki tahminî 7-8 km ötemizdeydi. Şu anda dibimize getirdiler, acımasız atılmış giderilmiş tesisini dibimize getirdiler ve bize söylenen şu ‘sakıncasız atılan.’ Amma ÇED raporunu okuduğumuzda buraya dökülecek atıkların ne olduğunu araştırdığımızda, sanayi atıkları diye geçiyor.

“CURCUNALI ÇIKARMAZLAR’ DİYE DÜŞÜNDÜLER HERHALDE.”

Sebep burası seçildi, diyerek baktığımızda… Buradaki halk; sosyo-konuşu problemleri olan, 21. yüzyılda erişim, afiyet kabilinden sıkıntılarla boğuşan tıpkısı halktan bahsediyoruz. Bu eşkâl sorunlarla uğraşırken elhak buna patirtili çıkarmazlar diyerek düşündüler herhalde.

Hereke’mizin bulunmayan olma süreciyle yüz yüze olacağını düşünüyoruz. Bir Iki önceki bile vurguladığım kabilinden yani SİT alanına mail mesafedeyiz, SİT alanı eksen 20 metre. DSİ yoluyla, doğru bir dereden bahsediliyor ve bu dereye olacak sızıntının bırakın Hereke’yi, bırakın Körfez’i; bilcümle Kocaeli’yi etkileyebileceği söyleniyor.

“BILCÜMLE SULARI KİRLETEBİLECEKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Yani burada yapılacak çalışmaların dikkatli ve temkinli yapılması geçişsiz. Ama tığ görüyoruz ki bu suret ceberut atılmış tesislerinde ya birlikte dışık tesislerinde ya de moloz dökülen alanlarda yapılan çalışmaların hiçbiri titizce yapılmıyor. İnanın tabiata, doğaya verdikleri zararla beraber bütün suları kirletebileceklerini düşünüyoruz. Filhakika burada kestirmece 22,5 metrelik tetebbu çalışmaları yapıldı. O 22,5 metrede suyun olmadığını söylediler yani suya rastlanmadığını söylediler. Tabi ki bunun olup olmadığı karşı biz eskileri dinlediğimizde burada ‘fokurdanlıklar’ olduğundan bahsettiler.

Zemin etüdünü incelediğimizde burada kireçtaşından bahsediliyor, alttaki kireçtaşı bu kireçtaşının kırılgan özelliğinden ve bu kırılganlığın zir tarafa cereyan olabileceğini doğrusu kendileri dahi endişeli tıpkısı şekilde vurguluyor.

Hep bunlara karşın burada yapılmasına medlul veremedik. Biz üstelik buna alın olduğumuzu gene gine vurgulamak istiyoruz. Türel çerçevede biz ÇED anlatım sürecinde bile Salı haset yapılan toplantıda bile özellikle vurguladık. Hukuki çerçevede hakkımızı sonuna arayacağımızı vatandaşlarımızla beraber bu mücadeleyi vereceğimizi vurguladık. Zaten bu hafta başında bile tahminî 2-3 bin devam imza toplamıştık stant kurup. Bunları art dilekçeyle beraber 8 sivil toplum kuruluşumuzun imzalarıyla bu arada Kocaeli Valiliği’ne ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne sunduk. İnşallah netice alacağız, sesimizi duyarlar. İnşallah başaracağız. Tabi buradan herkese bu konuda bize bindi vermelerini bizimle bu arada olmalarını, bu konuya fert değil üstelik insancasına adına yaklaşmalarını istek ediyoruz.

Biraz alandan bahsedecek olursak şu zaman alanın esas noktasındayız. Bahsettiğimiz gibi derhâl zir tarafta tarımla, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar var. Biz ast taraftan limanlarla, taş ocaklarıyla, agrega tesisleriyle, dışık depolama alanlarıyla, ense tarafımızda gene taş ocaklarıyla kapalı benzeri şekildeyiz. Hep bunların birlikte böyle benzeri kasılma de burada yapıldığı ahit biz şurası görüyoruz ki büyümeye genişlik elverişli, Kocaeli’nin arz iri yüzölçümüne cemaat mahallesinden bahsediyoruz ve göç kayran ayrımsız mahalleden bahsediyoruz.

Yani bu şekilde bizi kuşatınca biz burada bırakın büyümeyi göçe zorlanmaya başlayacağız ve öz kültürümüzü, ananelerimizi, örf, adetlerimizi yaşadığımız toplumdan uzaklaşıp ayrıksı toplumlarda bizi; belli anca düşünüyoruz asimile edecekler. Tığ bu şekilde öz toplumumuzda huzurlu bir şekilde sürmek üzere mücadelemizi vereceğimizi, elimizden ne geliyorsa yapacağımızı tekrardan vurgulamak istiyoruz.”

Share: