Roma İmparatoru Verus’un bronz heykeli esas vatanına döndü

ANADOLU’dan koparılan, aralarında Roma İmparatoru Lucius Verus’un insan boyutundaki bronz heykeli ile Antalya’daki Perge Antik Kenti asıllı sütunlu lahit parçalarının bile bulunduğu benzersiz tarihi miras, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın çakal çalışmasıyla Amerika Mürekkep Devletleri’nden (ESIR) Türkiye’ye reddetme edildi. ABD’birlikte bir koleksiyoner ile iki ayrı açık artırma evinden konfirmasyon alınıp, Türkiye’ye iadeleri sağlanan ve Antalya Müzesi’nde koruma altına alınan 9 parçadan oluşan 6 eser, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılacağı törenle tanıtılıp, ziyaretçileriyle buluşacak.

Rum’dan habersizce yollarda daraç dışına çıkarılan nazirsiz tarihi miras, Ekin ve Turizm Bakanlığı birimleri, Antalya ve Burdur Müze Müdürlükleri, Manhattan Havza Savcılığı ile Amerikan İç Güvenlik ve İstihbarat Biriminin eş çabaları sonucu Türkiye’ye döndü. Türkiye’nin ilk avrat arkeoloğu rahmetlik Prof. Dr. Jale İnan’ın çalışmaları, gazeteci ve yazar Özgen Acar’ın araştırmalarıyla sağladığı bilgilerden yola sâdır Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda işyar uzmanlar, söz konusu mirasın iadesi amacıyla dosya hazırladı. Belgelik ve arsıulusal im taramaları yapılarak saha çalışmalarıyla doğrudan dönemin şahitleriyle görüşüldü. Prof. Dr. Ramazan Özgan ve Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı birlikte ilmî raporlar hazırladı. Yapılan araştırmaların sonuçları ve hazırlanan raporlar, Manhattan Havza Savcılığı ve Amerikan İç Güvenlik ve İstihbarat Birimi’ne iletildi.

İMPARATOR HEYKELİ KOLEKSİYONERDEN ALINDIOrtak hesaplı icraat sonucunda ABD’li koleksiyonerde kâin Burdur’un Bubon Antika Kenti’nden büyüklük dışına çıkarıldığı saptanan Roma İmparatoru Lucius Verus’un âdem boyutundaki tunç heykeli ve Antalya’daki Perge Antik Kenti asıllı Roma dönemine ilgili 4 parçadan oluşan sütunlu lahit reddetme makbuz. Verus’un heykeli, günümüze ulaşabilen adam boyutundaki kıymetli tunç heykellerden biri olarak öne çıkıyor. Antika devir tunç döküm heykellerinin birçoğunun eritilip günümüze büyüklüğünde başka alanlarda çıkacak olması, ilhan heykeline ayrı benzeri ehemmiyet kazandırıyor.2 MÜZAYEDEDE 4 PARÇA ESERİN SATIŞI DURDURULDUYine yürütülen çalışmalarda Günindi Küçük Asya’da M.Ö. 3 binde gen olarak görülen, şematize edilmiş eş figürlerinden, er Tunç Çağı’na tarihlendirilen mermer ‘Kusura tipi idol’ ile Balıkesir’den sinsice yollarla talih dışına çıkarıldığı tespit edilen ve hem Palikarya hem de Roma mitolojisinde güzeşte Küçük Asya asıllı aynı tanrı olan sim Apollon heykelciği ÇAKER’deki artırma evinde belirleme edildi. Oturur şekilde betimleme edilmiş Attis heykelciği ve Isparta’nın Pisidia Antiokheia Antik Kenti’e ilişkin dikme pişmiş arazi levha ise ayrıksı tıpkısı açık artırma evinde saptandı. Küçük Asya’dan kaçırıldığı belirlenen 4 eserin satışı durduruldu. Bütün 9 parçadan oluşan 6 eserin iadesi Türkiye’ye sağlandı. NAZIR ERSOY TANITACAK

Eşsiz tarihi bırakıt, New York Firez ve Tanıtma Müşavirliği aracılığıyla teyit alınarak, 22 Ekim’da hava yoluyla Antalya’ya ulaştırıldı. Asar Antalya Müzesi’nde dulda altına alındı. Anne vatanına munsap eserlerin tanıtımı, 13 Son Teşrin Alışveriş günü Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Manhattan Nahiye Savcılığı ekibi marifetiyle yapılacak. Merasim ile gelişigüzel asar ziyaretçileriyle buluşacak. Küçük Asya kökenli mirasın iadesinin, ÇAKER ile Türkiye ortada son yıllarda kalan teşrikimesai ile kaçakçılığın önlenmesi ve yasa dışı eylemlere cebin gelişen tutumun eke bir göstergesi olduğu ifade edildi.

Share: