Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da fidanlar toprakla buluşturuldu

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’bile, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Haset nedeniyle direk dikimi yapıldı.

Antalya’nın Dağ ilçesi Kirişçiler Mahallesi’ndeki rekiz dikim törenine katılan Ilbay Ersin Yazıcı, ormanı ve ağacı sevdiklerini, gelecek nesillere henüz yeşil benzeri mevki bozmak istediklerini söyledi.

Temiz gelgel ve su üzere ağacın önemini vurgulayan Yazar, geleceğe soluk çevirmek için fidan diktiklerini anlatım etti.

Antalya Orman Nahiye Müdürü Vedat Fellah de Antalya’nın, 1 milyon 172 bin hektarla Türkiye’nin genişlik çok orman varlığına sahip ili olduğunu belirtti.

Kentin beniz ölçümünün yüzde 56’sının ormanlık düz olduğunu anlatan Çiftçi, “Güzeşte sene Antalya’daki Cumhuriyet tarihinin arz şişman orman yangınında 60 bin hektar yandı. Bölgenin temizliği tamamen tamamlandı. Yıl böylece de yeşillendirme çalışmaları ağız ağıza bitecek.” dedi.

Sosyal medyada “bölgenin imara açılacağı” yönünde tıraşçı iddialar olduğunu kaydeden Maraba, “Daha geçmiş genişlik balaban yangın esasen Taşağıl’bile olmuştu. Orayı gezin. Bırakın imara açmayı bir kümes da yapılmadı. Yanan hep alanları orman haline tefhim etmek üzere çalışıyoruz. Manavgat bile 10 yıl sonra tamamen çarkıt haline dönecek.” diye konuştu.

Törende 3 bin 500 direk toprakla buluşturuldu.

Muğla

Muğla’birlikte 253 bin amut dikimi yapıldı.

Düzeyn mevkisindeki etkinlikte, geçmiş olarak öğrenciler günün valör ve önemini belirten şiirler okudu ve el oyunu gösterisi sundu.

Törende konuşan Ilbay Orhan Tavlı, kazançlı, ekolojik ve sosyal açıdan nazik öneme eş ormanların, alınan nefesin ve suyun anne kaynağı olduğunu söyledi.

Türk kültürünün bitkiler ve hayvanlar dahil canlıların tamamına karşı ilişik ve şefkatle yaklaşılmasını öğütlediğini tamlayan Gödeş, “Ongun ve orman sevgisini geliştirerek gelecek nesillerin yer bilinciyle yetişmesini bulmak, daha yeşil bire bir Muğla, daha yeşil aynı Türkiye ve elan yeşil ayrımsız acun üzere Muğla’üstelik sonuç 20 yılda 202 milyon 968 bin fidanı toprakla buluşturduk.” dedi.

DÜRÜST Parti Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan ise dünyada orman alanlarını zait ender ülkelerin başında gelen Türkiye’nin 22,9 milyon hektar alanla, coğrafyasının yüzdelik 29’unun ormanlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğla Orman Kesim Müdürlüğünün orman yangınlarına alın hem havadan hem karadan teknolojinin sonuç imkanlarını kullanarak savaşım ettiğini dile getiren Gökcan, şöyle konuştu:

“2021 ve 2022 yılında Muğla’birlikte yanan sahalara kızılçam, karaservi, harnup, salkım ağacı, deliboynuz, develik, ağı ağacı oluşmak üzere 3 milyon amut dikildi. Gelecek sene sonuna büyüklüğünde Muğla’da yanan alanlara 5 milyon dikme dikimi hedefleniyor. Sonuç 2 yılda Muğla’üstelik meydana gelen yangınlarda hasar gören alanlara 215 ton nesil atıldı. Ormanlarımız ati nesle bırakacağımız arz şişman mirasımızdır. Yanan alanların de imara açılması katiyen söz konusu değildir.”

Muğla Orman Havza Müdürü Yasin Altın Varak ise Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Haset kapsamında planlı etkinliğin, dünyadaki abuhava değişikliği ve toptan ısınmanın karşıt etkilerinin artmasıyla henüz birlikte önem kazandığını söyledi.

Etkinliğe, İl Cingöz Küçümseme Komutanı Tugay Uca Gemalmaz, İl Güven Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, kurum müdürleri, jandarmalar, polisler ve öğrenciler da katılarak direk dikti.

Isparta

Isparta’birlikte 13 ayrımlı yerde 14 bin 500 fidan dikildi.

Etkinlikte, tören düzeni üyelerince şehit ve gaziler adına dikilen fidanların sertifikaları şehit ve gazi yakınlarına ikram edildi.

Ilbay Entelektüel Baruş da öz namına ayrılan fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Alp, Belediye Başbuğ Vekili Serkan Kayaç, kamu gurur ve kuruluş temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ile haddinden fazla sayıda öğrenci katıldı.

Burdur

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde oluşturulacak bal ormanı sahasında dikme dikim töreni düzenlendi.

Törende, Burdur Orman İşletme Müdürü Cümbüş Karataş, Orman Umumi Müdürlüğü çalışanları adına Türkiye Cumhuriyeti’nin bakir yüzyılına amade olduklarını söyledi.

Orman varlığını temas dönem tezyit etmek üzere uğraştıklarını vurgulayan Karataş, “Burdur’dahi 11 ayrı lokasyonda 12 bin 500 fidanımızı toprakla buluşturacağız.” diye konuştu.

Törene katılan Ilbay Mualla Arslantaş, tören düzeni üyeleri, bitirmiş ve polis ekipleri ile torunlar, fidanları toprakla buluşturdu.

Share: