Peribacaları ortada devir tutulmasını izlediler

– Peribacaları beyninde ruz tutulmasını izlediler

NEVŞEHİR – Gökyüzü bu yılın son çağ tutulmasına sahne olurken bu anı zula etmek istemeyen turistler gözlerini güneşten alamadı.

Bir Nice ülkenin yanında Türkiye’nin 81 ilinde kesin şekilde gözlemlenen güneş tutulmasını turistler Nevşehir’de peribacaları arasında izledi. Yerli saatle 12.40’bile başlayan gün tutulması Kapadokya bölgesine mevrut turistler yoluyla bile strateji edildi. Türkiye’den üstelik gözlemlenebilen modüler gün tutulması, gün ortası saatlerinde Göreme Peyda Hava Müzesinde kâin turistler vasıtasıyla meraklı bekleyişin ardından gözlemlendi. Meydanda gözle güneşe bakamayan turistler, ruz gözlükleriyle gün tutulmasını izledi. Meksika’dan gelen Fabiola Ledesma, “Kapadokya ve gündüz çokça enteresan. Zira bu soy davranışlar çokça enli olmuyor. Kendimi çok bahtlı hissediyorum. Bu doğa olayına Kapadokya üzere aynı yerde denk süzülmek kocaman” şeklinde konuştu.

Meksikalı Seyyah Vianey Ramos bile, “Kapadokya çokça büyüleyiçi ve etkileyiçi bire bir düz. Ailem ve arkadaşlarımla geldik. Gün tutulmasına üstelik Kapadokya’birlikte denk gelmek sunturlu oldu” ifadelerini kullandı. Sıra tutulmasını güneş gözlüğü ile izleyen Aysima Savur birlikte, “Güneşin adım adım kapandığını gördüm. Şu an tamam anlamıyla kapanmadı. Bu popülarite yaklaşık üç saat sürecek. Heyecanla bekliyoruz” dedi. Hırvatistan’dan gelen Matija Petrovic ise, “Buradaki güneş tutulması aşağı çokça güzelce. Bu huy olayını bu natür harikası yerde seyretmekten haddinden fazla mutluyum” şeklinde konuştu.

Sıra tutulmasının bu aktarılma olacağını ilkin bildiklerini söyleyen Uzun Bayrak Direği “Gün tutulmasını Kapadokya’birlikte araştırmak bizim için fena hâlde oldu. Bu gün tutulması bu yılki serencam parçalı beğenilme. Bu çeşit doğa olaylarına şahit olmak bizim için üstelik iyice ayrımsız ajanda oldu” derken, aArkadaşları ile birlikte Kapadokya Bölgesine gezmeye gelen Nara Tatlı’ da “çokça adamakıllı duygular içerisindeyim. İlk defa Kapadokya’ya geliyorum. Şansımızdan tarih tutulmasının olduğu güne denk geldik” ifadelerini kullandı.

Handan Oktan ise hakeza tıpkısı tabiat olayına şahitlik etmenin güzelliğinden bahsederek, “Hakeza tıpkı tarihi mekanda tarihi benzeri olaya tanıklık etmek çokça iyice” dedi.

Share: