Son dakika haberleri | Enerji Yatırımları İçin 10 İlde Acele Devletleştirme Kararı

Enerji yatırımları için 10 ilde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Konuya ilişik Cumhurbaşkanı Kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Reisicumhur Kararı ile Adana, Vazıh, Kastamonu, Konya, Nevşehir, Afyonkarahisar, Yalova, Denizli, Sinop, Şanlıurfa’da yapılacak enerji yatırımları amacıyla bazen taşınmazların acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Planlanan erke yatırımları ve bu çerçevede yapılacak kamulaştırma kararları şöyle:

“- Afyonkarahisar ili, Sinanpaşa ilçesi, Ayvalı ve Akdeğirmen köyleri sınırları içerisinde mevcut hususi mülkiyete bahis taşınmazların, Afyonkarahisar Model 2. Kombinasyon Endüstri Bölgesi alanında gerçekleştirilecek envestisman faaliyetlerinin ivedilikle hayata geçirilmesi amacıyla Sinanpaşa Uray Başkanlığı’nca çabuk kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

Adana, Aydın, Kastamonu, Konya ve Nevşehir mülk sınırları içiresinde devletleştirme bilgileri ve güzergahları gösterilen enerji nakil hatlarının yapımı üzere söz konusu güzergahlara balkon eden taşınmazlarda cıvıltı dağıtım üretim yerlerinin sahiplik şeklinde, eşkâl güvenlik hatlarının ise götürüm hakkı kurulmak aracılığıyla Türkiye Elektrik Tevzi SAVUŞMAK Genel Müdürlüğü vasıtasıyla acele kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Türkiye Zindelik Tevzi YEMEK Umumi Müdürlüğü’ne ait Yalova’daki “Çiftlikköy GIS İrtibatları Projesi” kapsamında gösterilen güzergahlara intişar fail taşınmazlara ilişkin ağaç yerlerinin mülkiyet şeklinde, nâkil raks gabarisinin ise metanet hakkı böbürlenmek vasıtasıyla adı sabık umum müdürlük yoluyla acele kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Denizli ili, Sarayköy ilçesinde kurulacak Greeneco JES-3 cıvıltı üretim tesisi üzere vacip olan ve bitik listede bulundukları saha ile cezire ve parsel numaraları tamlanan taşınmazların, tapuda Hazine yerine tescil yapılmak üzere Erke Piyasası Aranjman Kurumu marifetiyle çabuk kamulaştırılmasına karar verilmiştir.

Denizli ili, Sarayköy ilçesinde kurulacak Greeneco JES-7 elektrik istihsal tesisi amacıyla zaruri olan ve kötü listede bulundukları kayran ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların, tapuda Hazne hesabına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Aranjman Kurumu yoluyla acele kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

Sinop ilinde bünye edilecek Hamsi Rüzgar Erke Santralinin yapımı amacıyla Gerze ilçesi, Kirençukuru köyünde mevcut 142 cezire 5 parsel numaralı taşınmazın, tapuda Hazne yerine tescil edilmek için Erke Piyasası Aranjman Kurumu marifetiyle tez kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.

-Şanlıurfa ili, Birecik Tevhit Uran Bölgesine gaz arzı için lüzumlu olan ve Almaşar, Aşağıalmaşar, Bendbahçesi, Çoğan, Kurtuluş ve Kocaali mahallelerinde düz düzlük ada ve parsel numaralı tamlanan taşınmazların, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Aranjman Kurumu marifetiyle tez kamulaştırılmasına değişmeyen verilmiştir.”

Share: