Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola daha çok

Afet ve Ivedili Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insanca arkalama köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’bile, AFAD Başkan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Pahal Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan sel afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların dahi afetzedelere aceleci aynı şekilde ulaşmasını arzu eden Bozkurt, “Rüya ediyoruz kim trenlerle giden hem müzaheret paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem dahi çerge ve battaniye kadar temel insani arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye düş ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört toprak belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde olmak amacıyla sağlık trenlerimiz yola çıktı. Geçtiğimiz salı günü Van’birlikte 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları da Pakistan’a başarmış olacak.”

“Cümle demiryolcular canla başla çaba göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Ağır Sıklet Altun üstelik 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını ifade ederek, “Az Buçuk bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde bütün 3 bin 991 kilometre uzaklık itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki müzaheret malzemelerinin gerekseme sahiplerine cins olan yer gücük sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki cümle demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 ton azık yardımının Pakistan’da yaşanan gıda sorununa cesim oranda katkıda bulunduğunu anlatım eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha yalınç atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler üzere müzaheret hazırlayan il, ilçe ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düz alıyor.

Share: