Çalışma ve Içtimai Asayiş Bakanı Bilimci, Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kapanış töreninde konuştu Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci, “Önümüzdeki aralıkta birlikte emekçilerimizi sevindirecek istihbarat vereceğiz. Onları şişkinlik karşısında ezdirmeyeceğiz.” dedi.

Bakan Bilimci, Kırşehir’da katıldığı 35. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde, Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonradan burada değme sektörün nesir edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde da istihsal olduğunu söyledi.

Cömertlik teşkilatı ve Cömert Evran’ın bu üretime katkı sağlayan yeryüzü büyük unsurlardan olduğunu tamlayan Âlim, şunları kaydetti:

“Kazançlı hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bütün düzentileme hayatını düzenleme, bu yolun başındaki önce problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Kardeş Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve cihanşümul ilkelere binaen çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Cömertlik dediğimiz molekül, birincisi budur. Üretimin hangi ülkelere ne aktöresel, hangi insanca ilkelere dair namına çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi bire bir yetişek sistemi kurmuştur. İnsan seçme şeyden önceki öz insanlık değerlerini öğrenmelidir. Ahilik hakeza bir yetişek sistemini böyle tıpkısı ahlakı inşa etmiştir. Üçüncüsü tıpkısı dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin birlikte başaracağı, üretimin bire bir bilcümle olduğu ticaretle zanaatın ayrımsız bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun üstelik ancak dayanışma sebebiyle gerçekleştirilmesinin adıdır.”

“Türkler Anadolu’de tesadüfen yaşamıyor”

Bilim Adamı, Ahiliğin mesai hayatını düzenleyen bugünkü modern anlamda sendikacılığın bile temellerini, asıl ilkelerini içre barındıran aynı çalım olduğunu dile getirdi.

Türklerin, Anadolu’üstelik yaşayıp yaşamayacakları sorusunun sunu köklü cevaplarından birinin bu topraklarda verildiğini ve 800 yıldır verilen bu cevabın yaşadığını vurgulayan Bilim Adamı, “Türkler Anadolu’bile tesadüfen yaşamıyor. Türkler Anadolu’bile bibi tarihin ve sosyolojinin konusudurlar. Bizden geçmiş uygarlıklar kimin konusudur? Arkeolojinin konusudurlar. Kavuşum altına inmişlerdir. Çıktı onlar aktif kültürler değildir. Türk kültürü canlıdır ve dirimsel eğitimi bitmeme etmektedir.” diyerek konuştu.

Bilim Adamı, Türkiye’nin ekonomideki büyümesinin sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

“Türkiye bugün tahminî 250 bilyon dolar ihracat yapan tıpkı ekonomiye sahiptir. Biliyorsunuz pandemi sonrasında dünyada yer aceleci büyüyen 2 ekonomiden biri oldu. Bugün üstelik geçtiğimiz 2 çeyrekte Türk ekonomisi büyümesini sürdürdü. 7,5, 7,6 oranında başka safi milli hasılasını artırdı. Dahi enflasyona rağmen dahi dünyada tedarik zinciri denilen esas istihsal mallarının istihsal alanlarına taşınmasını sağlayıcı zincirdeki kopmalara ve sorunlara rağmen Türkiye bunları başarıyor. Türkiye için bitmeme fehamet. Tabii sorunlarımız var. Şişkinlik sorunu var. Tabii esnafın itimat sorunları var ama Türkiye bunları yavaş yavaş çözerek yoluna devam ediyor.”

Alelhusus çalışanlara ve emekçilere adamakıllı istihbarat vermek istediğini anlatan Âlim, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi şu, bir defa esnafa şurası söyleyeyim, esnafımızın yüz yüze olduğu emeklilikle ilgilendiren sorunları çözeceğiz. Onlarla ait çalışmalarımız akıbet aşamasına gelmiştir. Onların gelişigüzel makule sorunu bizim sorunumuzdur. İkincisi, çalışanlarımız, emekçilerimiz, işçilerimiz, onların değme adımda sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu yıl kümülatif adına yüzde 94, hesap yerine minimum ücrette yüzdelik 85 artma gerçekleştirdik. Önümüzdeki aralıkta de emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları şişkinlik karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. Haddinden Fazla sorulan, merak edilen benzeri bahis bile emeklilikte hoşnutluk takılanlar sorunudur. O sorunun dahi çözümünün sunu geç çatlak ayında meclise derk ettirileceğini buradan gine ikna etmek isterim.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin içtimai tıpkı şevket olduğunu hatırlatan Bilimci, bu ülkenin yer tahakküm zamanlarında bile çalışanlarını koruduğunu aktardı.

Bakan Bilim Adamı, konuşmasının arkası sıra şed kuşatılan yılın Ahisi Anlaklı Vandöz, yılın kalfası Kara Faik Kuşçu ve yılın çırağı Samet Çakır’a ödüllerini verdi.

Nazır Âlim’e, TESK Umumi Başkanı Bendevi Palandöken eliyle şed kuşatıldı ve Cömertlik Itibar Ödülü verildi.

Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisinin birlikte sunulduğu programa Tecim Icra Vekili Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, DÜRÜST Tümen Kırşehir Saylav Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Saylav Metanetli İlhan, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu ve tören düzeni üyeleri ile vatandaşlar katıldı.Share: