“Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı” Kırşehir’de Başlıyor

‘Bozkırın Tezenesi’ nazik saz şairi Neşet Ertaş’ı anmak amacıyla Kırşehir Belediyesi eliyle hazırlanan ve üç gün sürecek izlence, 23 Ilkgüz 2022 cuma namazı haset, “Neşet Ertaş” konulu açık oturum ile başlayacak.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı”, 23 Ilkgüz 2022 cuma günü saat 15.00’te Neşet Ertaş Hars Hanek Merkezi’nde Okan Hedef Öztürk, Meze Bilge Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz’ün konferansçı kendisine katılacağı panelle başlayacak.

Anma programı ile ilgilendiren izah eden Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi yerine hazırladığımız ve 3 çevrim boyunca kırcı komple etkinliklerle sürecek olan UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı’nı UNESCO Üretken şehirler Ağına Enstrüman alanında dahil olan önceki ve bir tane şehir Kırşehir’in tarihsel ve kültürel birikimine layık tıpkı biçimde gerçekleştiriyoruz.

Bilindiği için ilkin Neşet Ertaş başlamak amacıyla, Küçük Asya Abdal Geleneğinin bütün temsilcileri sayesinde Bozlağın anavatanı olan Kırşehir, müzik alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren önceki ve yegâne kent olmuştur. Bu dahi hepimiz amacıyla haddinden fazla nazik ayrımsız hava kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması üzere planladığımız balaban çalışmalara, Acun Müzik Şehri olan Kırşehir’de daha çok dahi mesafe vermeden devam edeceğiz.

Cuma haset saat 15.30’bile ise Cacabey Meydanı’nda Halil Üryan, 16.30’de ise Amaçlanan Feryadi konseri verilecek. Saat 1700’de ise Neşet Ertaş Firez Konferans Merkezi’nden Cacabey Meydanı’na saraka yürüyüşü yapılacak. Cacabey Meydanı’ndaki küşat konuşmalarının peşi sıra saat 17.45’te Belediye Abdallar Topluluğu’nun davul-zurna gösterisini arkasından saat 18.00’de Hilmi Şahballı konseri verilecek.

Programın UNESCO Uluslararası buut kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini ardı sıra saat 21.30’bile Okan Amaç Öztürk görüntü alacak.

23-24-25 Eylül tarihlerinde, üç çevrim yoğun komple sürecek olan programlara kamu Kırşehirli hemşehrilerimizi bekliyoruz.”

Share: