Ordulu arıcılar bal üretimi üzere çiçeklerle ciltli Dert yaylalarını yeğleme ediyor

Ordulu gezgin arıcılar, coğrafi işaretli “Balkı Keven Balı”nı sunmak üzere bu sene de çiçeklerle ciltli Ağrı yaylalarını ev tuttu.

Kışı hamam bölgelerde geçiren ve ilkbaharda karların erimesiyle kentin faziletli rakımlı bölgelerinde çadırlarda nazil Ordulu gezici arıcılar, mor, solgun, al ve pembe renkli çiçeklere mümasil noktada kurdukları kovanlarında bal üretimi yapıyor.

Aylardır özenle baktıkları halis kovanlarının ortada özel kıyafetleriyle dolaşan arıcılar, dumanlı körük sebebiyle arıları uzaklaştırıp kovanlardaki petekleri kontrol ediyor.

Güzeşte yıl kuraklıktan zıt etkilenen ve bu yıl yağışlarla mütezayit bal veriminden dünya bahtiyarlık zihayat arıcılar, şu sıralar peteklerin sağımını yapıyor.

Ürettikleri balları paketleyip kargo aracılığıyla yurdun dört bir yanına evet de toptan şekilde tüccarlara pazarlayan arıcılar, güzün havaların soğumasıyla kovanlarını sıcak bölgelere taşıyacak.

Gezgin arıcıların kovanları, evcil arıcılardan çok

Kentte balaban çoğunluğu Ordu’dan mevrut gezmen arıcılar 30 bin, yerel arıcılar ise 25 bin kovanda bal üretimi yapıyor.

Ordulu arıcı Seyhan Esrar, AA muhabirine 32 yıldır arıcılığı severek yaptığını söyledi.

Yurdun birçok iline gittiklerini ve 3 yıldır de Veca’yı tercih ettiklerini tabir fail Yaman, şöyle konuştu:

“Bu yıl doğanın güzelliğinden çokça memnunuz. Sabık sene bal verimi yüzde 50 düşüktü ama bu sene güzelce. Dağlarda çadırlarda yaşadığımız için hayat şartları zor geçiyor. Oğlum ve eşimle bal hasadına başladık. Bu yıl geçen seneye göre nebat çeşitliliği çokça aşkın ve bu da bizi sevindiriyor. Bu seneki balın kalitesi çok evire çevire. Allah’a şükürler olsun bu sene çiçeklerin fazlalığı geldiğimize değdi. Biz balımızı global satıyoruz. Vatandaşların arıcıdan bal almasını istiyoruz. Veca’nın keven balı elhak geçen sene tescillendi. Balkı, Bitlis, Hakkari ve kasaba yörenin balı birinci sınıf oluyor.”

Karı arıcı Mahmur Çiçeği Tütün de eşiyle 200 kovanlarının olduğunu ve bal hasadından sonraları fındık almak amacıyla memleketi Ordu’evet gideceğini anlattı.

Arıcı Yaşar Delicesine ise 20 yıldır arıcılık yaptığını belirterek, “Arıcılık ayrımsız taraftan güzel ama çok zorlukları dahi var. 250’ye andıran kovanımız var. Bal sağımına başladık. Buranın doğası haddinden fazla varlıklı. Bu seneki bal kalitesinden çokça memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.Share: