Odalık Alparslan’ın diyarında eylem yapacak atlara özel bakım

MUTLU VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Bitlis’in Ahlat ve Muş’un Malazgirt ilçelerinde, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları kapsamında gösteri yapacak atlar, özenle bakılarak etkinliklere hazırlanıyor.

Zaferin 951. sene kutlamaları amacıyla Ankara’dan hususi araçlarla Yabani Armut Ulus Bahçesi’ndeki alana getirilen Altay Atlı Okçuluk ve Geleneksel Uğraş Sanatları Spor Kulübüne ait atlar, burada oluşturulan tavlalarda bekletiliyor.

Budun bahçesindeki parkurlarda antrenman yaptırılan atlarla gerçekleştirilen gösteriler, bir nice ilden gelen ziyaretçilere cümbüş dolu anlar yaşatıyor.

Gösteri öncesi atları yemiş, buğday ve hususi gıdalarla besleyen biniciler, antrenmanların ardından serinlemeleri amacıyla atları sevimsiz suyla yıkıyor.

“Türkler esasta atlarla cömert olmuşlar”

Altay Süvari Okçuluk ve Anadan Görme Çekişme Sanatları Spor Kulübü Başkanı Davut Çakır, AA muhabirine, çağ süresince Türk medeniyetlerinin atlara nazik ehemmiyet verdiğini söyledi.

Türklerin Ölçülü Asya’dan beri atları hayatlarının tıpkısı parçası namına gördüğünü anlatan Çakır, “Türkler gerçekte atlarla ahi olmuşlar. Türkler atları, atlar de Türkleri korumuş. Dolayısıyla hayatları boyunca kedilerini koruyup kolladığı için da Türkler binicilikte ustalaşmışlar. Tarihte ata en gür binen Türkler olmuştur. Orta Asya’dan beri süregelen ayrımsız anane. Biz dahi bunu ata sporu adına yaşatıyoruz.” diyerek konuştu.

Malazgirt Zaferi’nin kazanılmasında birlikte atların payının şişman olduğunu vurgulayan Çakır, Selçuklu ordusunun atlarla Malazgirt’e geldiğini aktardı.

Malazgirt Zaferi’nin başkahramanlarından birinin üstelik atlar olduğunu rapor eden Şarap, şöyle bitmeme etti:

“Selçuklular atlar yardımıyla korkulu taktikler geliştiriyor ve bu taktiklerle düşmanlarını yeniyor. İyi binici ve ongun atlar olmasa bu zafer olağan kazanılmazdı. Tığ de bu kapsamda buraya 6 atımızla geldik. Tığ, mızrak, kalkan kabilinden savaş sanatlarıyla ait alanlarda hazırlıklarımızı yaptık. Atlarımızı hususi eğittik. Ecdadın yaptığı gibi onları eğitimlerle bıçkın hale getiriyoruz. Böyle özel gösterilerde birlikte atla tek üst olup işimizi adına getiriyoruz. Onları gösteri üzere özel hazırlıyoruz. Yelelerinden tırnağına büyüklüğünde tam bakımlarını yapıyoruz. Atlar hayatımızın tıpkısı parçası. 24 saat onlarla ilgileniyoruz. Çocuklarımız neyse atlarımız birlikte bizim üzere öyle.”

Binici Mücahit Alptekin da ecdadın izlediği yolda tekâmül etmek istediklerini dile getirdi.

Atları elbette yetiştirmeleri gerektiğini araştırarak tedbir yaptıklarını tamlayan Alptekin, “Tığ, mızrak, okçuluk, simge alanlarında atlarımıza egzersiz yaptırılıyor. Hususi tekniklerle hazırlıyoruz. Atı cidal silahına alıştırıyoruz. Yekpare bir asker kadar eğitiyoruz. Bunun yanı sıra uyumlu yerine suyu, yemi, tuz ihtiyaçları gideriliyor. Mineral ihtiyaçları karşılanıyor. Yeleleri, kuyrukları ahenktar şekilde taranıyor. Alıştırma sonrası ayaklarını ve vücutlarını antipatik suyla yıkıyoruz.” şeklinde konuştu.Share: