Tatvan’da onlarca çocuk güreşle tanıştı

– Tatvan’bile onlarca çocuk güreşle tanıştı

BİTLİS – Cahillik ve Spor Bakanlığı aracılığıyla hayata geçirilen ‘Yaz Spor Okulları ve Küşade Yaz Spor Okulları’ projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde onlarca yavru güreş sporuyla tanıştı.

Yaz Spor Okulları ve Meydanda Spor Okulları, gençleri elem alışkanlıklardan ırak sancımak, ebeveynlerde sporu alışkınlık haline tefhim etmek ve ilçede çaplı sporcuları keşfederek milli sporculuk seviyesine değirmek amacıyla eğitimlerine bitmeme ediyor. Yaz Spor Okulları ve Peyda Spor Okulları çerçevesinde Tatvan Spor Salonu’nda 5-18 yaş arası torunlar yaz tatillerini spor yaparak değerlendiriyor. Spor okullarına ortaklık sağlayan torunlar keşfedilerek güreş sporuna yönlendiriliyor. Güreş Antrenörü Haysiyet Öztemiz’in nezdinde güreş sporuyla tanışan kollar, antrenmanlara katılarak milli sporcu doğmak üzere ağır sıklet şarkı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarının çaplı çocukları keşfedip milli takıma, olimpiyatlara ve acun şampiyonluklarına geri bırakmak olduğunu dile getiren Güreş Antrenörü Öz Saygı Öztemiz, “Burada yetiştirdiğimiz gençlerle yer çaplı sporcuları oralara gönderip düşüncesiz küsurat sporcularımızı birlikte antrenör, beden terbiyesi öğretmeni üzere branşlara yönlendiriyoruz. Bakanlığımızın açmış olduğu Yaz Spor Okulu ile dışarıda olan 10-11 yaş aralığındaki yeteneklerini keşfettiğimiz sporcuları bünyemize alıp kış boyunca eğitimlerimize devam ediyoruz. Yaz Spor Okulu’nda 100 öğrenciye ulaştık. Bu öğrencilerden sunu beş altı 60 sportmen müsabakaya katılacak seviyeye geldi. Çocukların özgüvenleri ve fiziksel yapıları geliştiği amacıyla kendilerini elan şen ifade edebiliyor. Sistem çocuğunu spora yönlendirsin. Yemeden Içmeden güreş üzere değil, kamu spor dalları üzere çocukların yönlendirilmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sportif ve fiziki anlamda gelişme sağladığını dile getiren milli sportmen Doğan Taş birlikte, “Dışarıda bir nice adam görüyorum ve gayesiz gezenler oluyor. Güreş sporu bana iri aynı yardım sağladı. Sportif ve fiziki anlamda sıradan aynı gelişmem oldu. Amacım, gitgide dünya şampiyonasına ve olimpiyatlara müracaat etmek istiyorum. Günümüzdeki Ikbal Kayaalp ve Taha Akgül üzere sporcular ile işlemek istiyorum. Ferdî sporlarda yer iyi gelebileceğim saha olan güreşi seçtim. İleride olimpiyat şampiyonluğuna karışmak istiyorum. Etap yaparsam şayet aileme bile yardım nail olmak istiyorum” şeklinde konuştu.Share: