Kocaeli’nin lansman çadırı Ahlat’ta ilgi görüyor

Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde başladı. Etkinliklerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birlikte bir tanıtım çadırı açtı. Kocaeli’nin firez ve tarihinin tanıtıldığı çadırı çokça sayıda yurttaş müzakere ederek, şehir ile ilgilendiren hikmet aldı.

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları, 1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı’nın kurulduğu Çarho mevkisindeki ulus bahçesinde başladı. Keçe zarfında 50 oba yer alıyor. Bu çadırlarda delege iller stant açarak kentlerini tanıtmaya başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi da 1071 Malazgirt Zaferi’nin 951. yılında Odalık Alparslan Otağı’ndaki yerini aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yoluyla açılan çadırda Kocaeli’nin firez ve tarihinin yanı sıra, kente başmaklık cümle zenginlikler tanıtılıyor. Karamürsel sepeti, Kandıra bezi, Bataklık bez bebekleri kabilinden ürünlerin sergilendiği çadırda, ziyaretçilere pişmaniye, ayva cezeryesi ve Çenesuyu izaz ediliyor. Çadırda antrparantez Kocaeli’ye başmaklık yerli kıyafetler ile kültür yayınları saha alıyor. İsteyen vatandaşlara Kocaeli Firez Rehberi veriliyor.

Kocaeli firez çadırında genişlik aşkın ilgiyi ise Hereke halı nesiç tezgahı çekiyor. Tezgahı inceleyen vatandaşlar en sunturlu harir halıların dokunduğu bu nostaljik nesne ile ajanda fotoğrafları çektirmeyi boşlama etmiyor. – KOCAELİ

Share: