Skolyoz hastası çocuk Bitlis’te otama edildi

Bitlis’te omurgasındaki çarpıklık nedeniyle sorumluluk dinamik 14 yaşındaki rahatsız, 3 saat süren ameliyatla sağlığına kavuştu.

Irak’ta ailesiyle güçlü 14 yaşındaki kız çocuğu, skolyoz hastalığı nedeniyle ailesi aracılığıyla Bitlis’e getirildi.

Tatvan ilçesindeki hastanede kontrolleri yapılan hastanın omurgasındaki eğrilik, 3 saat süren liyakatli ameliyatla düzeltildi.

Ekibiyle birlikte ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Deniz Akbulut, Irak’tan gelen 14 yaşındaki kız hastanın ailesinin henüz önce operasyon olan bir marazlı marifetiyle kendilerine ulaştığını anlattı.

Skolyoz, ayaklık takma, deformite düzelti ameliyatları özne bir ekip olarak çalıştıklarını belirten Akbulut, “Hastamızda yaptığımız etüt, araştırma ve röntgen analizlerinde beldeki yamukluk hastalığını belirleme ettik. Ailesine vacip bilgileri anlattık. Kudretli benzeri cerrahi müdahale gerçekleştirdik. Sırtı şuanda dümdüz olan hastamız imdi hikmet tedaviyle toparlanmaya başlayacak. Bu ameliyatın Bitlis amacıyla önemi ilk defa burada yapılıyor olmasıdır. Skolyoz hastalığı ve omurgasında eğriliği olan hastaların İstanbul’a, Ankara’ya yahut bambaşka yerlere gitmesine lüzumlu bulunmayan.” diye konuştu.

Hastanın annesi Vıyan Abdulhaleg Sardar ise basit yaşlardan beri yalın ve çıban ağrıları olan çocuğunu ülkelerinde ve bir nice yerde hastaneye götürdüklerini ancak tedavi edilemediğini söyledi.

Hastanın babası Nureddin Sardar üstelik akrabaları ve arkadaşları eliyle Türkiye’deki doktorlara ulaştıklarını belirterek, “Ameliyat kudretli geçti, çocuğumuzun durumu iyi. Burada bizimle çok ilgilendiler, herkese teşekkürname ediyorum.” şeklinde konuştu.

Share: