Bitlis balı Londra’da ‘Altın Bal’ yarışmasında bir numara oldu

Bitlis balı, dünyanın arz prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Arsıulusal Bal Yarışmaları) çerçevesinde bilcümle testleri sükse ile geçerek dünya birinciliği elde etti.

Türkiye’nin yer majör bal merkezlerinden olan Bitlis’te bal hasat çalışmalarına başlanırken, zengin floraya cemaat efdal rakımlı yaylalarda üretilen bal, topluluk olduğu kaliteyi birlikte başarıyla ortaya koydu. 3 kamer önce uluslararası bal yarışmaları üzere Londra’daki laboratuvarlara gönderilen Bitlis balı; prolin değeri, gönen oranı ve çiçek tozu sayımı itibarıyla bir numara seçildi. Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı bu değerlendirmede 28 kategoride Bitlis balı acun birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara şişman bahtiyarlık yaşattı.

Bitlis yerine ürettiği balları, laboratuvarlardaki testlerden başarıyla geçen ve hakem heyeti üyelerinin verdiği puanlarla Londra Uluslararası Bal Yarışmalarında birincilik elde fail Atılganlık Güngördü, ödülünü ise 27 Ağustos’ta İstanbul’birlikte planlı 47’nci Apimondia Dünya Arıcılık Kongresinde aldı. ‘Golden Honey’ (Değerli Bal) ödülünü kayran Güngördü, yaklaşık 45 yıldır 3 kardeşi ile alay malay bal üretimi yaptıklarını söyledi. Bal alanında dünyanın yer prestijli ödüllerinden biri olan ‘Golden Honey’ ödülünü aldıkları amacıyla bahtiyar olduklarını tamlayan Yürek Güngördü, ödülü Bitlisli arıcılar yerine aldıklarını belirterek, “Babadan kalma mesleğimizi 2 bin 500 rakımlı Karçinbaşı dediğimiz bölgede sürdürüyoruz. Endemik bitkilerin bunaltıcı olduğu bu yaylada literatür konaklarız. Bugüne kadar birçok yarışmada dürü almıştık. Ama genişlik prestijli ödülümüz bu oldu. Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği vasıtasıyla yarışmaya bizim balımız gönderildi. Ürünümüz tamam laboratuvar ortamlardan geçtikten bilahare değerli bal ödülüne müstahak görüldü. Bu iki mahiye ayrımsız süreçti. 47’ncisi düzenlenen Apimondia Acun Arıcılık Kongresinde düzenlenen törenle ödülümüzü aldık. Tığ bu ödüllü Bitlis arıcıları, Bitlis balı yerine aldık. Emeği geçenlere çokça teşekkür ediyorum. Bu başarıda yer iri nasip, Bitlis Saf Yetiştiricileri Birliği Başkanımız Kentlileşmiş Avcil’in. Bitlis balı kaynak değerini bulmaya başlıyor. Bitlis balı adalet ettiği yere gelecek. Eksantrik yerlerde sistem bal ormanı yaparken, bizim burada katıksız bal ormanı var. Dünyadaki 300 endemik gevenden üçü birlikte Bitlis’te bulunuyor. Balda sunu muhteşem kalitelerden birisi prolin miktarıdır. Türkiye’bile anında anında genişlik yüksek prolin miktarı üstelik Bitlis balında çıkıyor” dedi.

Bitlis Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kentlileşmiş Avcil ise kentteki hasat döneminin başladığını söyledi. Avcil, kentte 240 bin halis kovanının bulunduğunu ve 3 bin titrem bal ürettiklerini belirterek, “Bitlis; abuhava, coğrafya ve doğa zenginliği bakımında arıcılık merkezidir. Plato ve zengin bitki örtüsüne eş olduğu üzere de kalitesi yüksektir. Dünyadaki bir nice uluslararası yarışmada, Bitlis balı kolaylıkla müstacelen her yıl bağış alıyor. Bu sene ise arıcı arkadaşımız Cüret Güngördü’nün ürettiği balları Londra Uluslararası Bal Ödülleri Yarışmasına gönderdik ve balımız altın kalite ödülüne layık görüldü. Bunun amacıyla İstanbul’bile 47’ncisi planlı Apimondia Acun Arıcılık Kongresinde ödüllerimiz sunma edildi. Bu vesileyle Yiğitlik arkadaşımıza ve başka arıcılarımıza bu başarılarının bitmeme etmesini diliyorum. Bitlisli arıcılar çokça büyük tıpkı hazinenin üzerinde oturuyorlar. Arıcı arkadaşlarımız istediği takdirde ve kendilerine imkan verildiğinde bu garip arsıulusal platformlarda daha bol dereceler alacağına dahi inanıyorum” diye konuştu. – BİTLİS

Share: