Kırşehir’de “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Yâd Programı” düzenlendi

Kırşehir Belediyesi tarafından birleştirme edilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı” saraka yürüyüşüyle başladı.

Neşet Ertaş Firez ve Tekellüm Merkezi’nden Cacabey Meydanı’na kadar bateri zurna eşliğindeki yürüyüşte gençler Neşet Ertaş posteri taşıdı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, meydandaki küşat programında, Neşet Ertaş’ın alçak gönüllü yaşam biçimi, türküleri, insana ve hayata dokunuşuyla Küçük Asya Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün yeryüzü şişman temsilcisi olduğunu söyledi.

Ertaş ilkin tevessül etmek üzere Rum Abdal geleneğinin bütünün temsilcileri yardımıyla bozlağın anavatanı olan Kırşehir’in saz alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na alındığını hatırlatan Ekicioğlu, “Bu üstelik hepimiz amacıyla alım kaynağıdır. Bu geleneğin yaşatılması, türe ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması üzere planladığımız çalışmalara dünya çalgı şehri olan Kırşehir’bile bundan sonra dahi meydanlık vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Ekicioğlu, anma programının UNESCO şehirlerinin birbirlerine imdi yakınlaşmasına kurgu olacağına inandığını vurgulayarak, üç periyot sürecek programlarda UNESCO saz şehirleriyle ortak etkinlikler planlandığını kaydetti.

Almanya Remscheid Belediye Başkan Yardımcısı Beatrice Schlieper birlikte ihtifal programı nedeniyle Kırşehir’dahi bulunmaktan bahtiyar olduklarını söyledi.

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş’ın birlikte katıldığı küşat programında Belediye Abdallar Topluluğu’nun bateri zurna gösterisi tabiat topladı.

Öte yandan, yâd programı kapsamında Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde “Neşet Ertaş” konulu panel düzenlendi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, panelin açılışında, Neşet Ertaş’ın arsıulusal şöhrete kavuşmuş olan Kırşehir’in oylumlu benzeri değeri olduğunu vurgulayarak, “Kırşehirli olmasından izzetinefis ve gurur duyuyoruz. Bizlere sakıt valilik, uray yerine kendisine gereken hassasiyeti izah etmek, hatırasını sunu ongun şekilde keyiflendirmek onun kayırıcı odaklı felsefesini, insan sevgisini gelecek nesillere ulaştırmaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Neşet Ertaş, belgesel için zor ikna edilmiş

Halk ozanı Neşet Ertaş’ın andıran dostu ve hesabına pusula yazan artist Meze Bilgili Tokel üstelik yıllar önceki bozlak ustasıyla ilişik yaptıkları “Bozkırın tezenesi” belgeselinin hikayesini anlattı.

Belgesel için Almanya’bile Neşet Ertaş ile yaşadıkları diyaloğu anlatan Tokel, 5-6 dönem süresince ısrarlarına karşın belgeselin yapımına razı olmadığını dile getirdi.

Her çevrim Ertaş’ın evine giderek inandırma etmeye çalıştıklarını vurgulayan Tokel, şunları kaydetti:

“O antlaşma rahmetlik 62 yaşındaydı. ‘Belgeselimin çekilmesini istemiyorum’ dedi. 6 yabanlık ekiple gitmişiz. Ekipteki ihvan bu aksiyon kaçınan herhalde demeye başladılar. Sunma böylelikle razı oldu. Merhum razı oluşunu henüz sonraları şöyle açıklama etti, ‘Söz Hakim Tokel kul olan inadı âmâ kuyunun dibinden aldı çıkardı’ dedi. İyi kim o inadı göstermişiz, onun özlük inadına bırakmamışız. Zira, 2000’den bilahare Türkiye’dahi bire bir Neşet Ertaş rüzgarı esti. Haddinden Fazla kuvvetli aynı rüzgarla esasen Türkiye’nin gündemine geldi.”Share: