Seyfe Gölü Kuş Cenneti güzün kuruyan görüntüsüyle doğaseverleri üzüyor

Kısaca 10 bin 700 hektarlık alana erbap, 27’si nesli tükenme tehlikesinde mevcut 187 kuş türüne familya sahipliği yapmasıyla Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Seyfe Gölü, orak ayı ayından itibaren tamamen kurudu.

Suyun olduğu zamanlarda başta flamingo kalkmak için, turna, ördek, angut kabilinden kuşlara familya sahipliği eden, Kırşehir’in Mıcır ilçesi sınırlarındaki göl, kış ve baharat aylarında yağan kar ve baran sularıyla canlansa bile teferruatlı yıllardır temmuz aylarından itibaren lüks ısıdam dolayısıyla ağız ağıza kuruyarak sessizliğe bürünüyor.

Yaz aylarında yağışların olmaması ve gölü besleyici Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya pınarlarının kuruması nedeniyle göl adeta “sodyum klorür tarlası”na dönüyor. Yaz aylarında gölü ziyarete gelen beş on emanet bile bu duruma üzülüyor.

Gölü ziyaret fail Esma Belletici, AA muhabirine, tahminî 10 yıldır Kırşehir’de yaşadığını, akarsu olduğu zamanlarda kuşları taharri etmek için bölgeye geldiğini belirterek, yaz aylarında gölün kurumasından yağlık haddinden fazla üzüldüklerini söyledi.

Daha ilk geldiklerinde ayrı ayrı türde kuşları gözlemlediklerini anlatan Çalıştırıcı, “Tıpkı nebze üstelik olsa gölde suyu ve kuşları görüyorduk. Şu anda içler acısı bire bir durumda. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette. Yetkililerin buna ayrımsız dakika önceki çözüm bulmasını istiyoruz. Bura Kırşehir’in çok yüce tıpkı değeri. Önceden buraya çokça ziyaretçi geliyordu, dinamik oluyordu.” dedi.

Muhammed Talha Yılmayan de daha ilk göle geldiğinde kuleden çokça sayıda kuşu bakma fırsatı bulduğuna işaret ederek, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin arz gelişmemiş sürede sakat pir günlerine kavuşmasını beklediğini söyledi.

Gölde su bulunduğu zamanlarda yaptığı ziyaretlerde gözetleme kulesinden binlerce kuşu görebildiklerini anlatan Yılmaz, “O zamanlar geldiğimizde ayrı ayrı türde kuşlar vardı. Onları görünce bahtiyar oluyorduk. Seyfe Gölü kurumuş vaziyette.” diyerek konuştu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melik Kıymaz da Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin su seviyesinin kuraklığa kapalı 1998-2022 yılları arasında ayrıntılı yıllar ortalamasının altında kaldığını dile getirdi.

Burada yağmur eksikliğine vabeste kuraklıktan bahsedilebileceğini vurgulayan Kıymaz, şöyle konuştu:

“Kuraklığın etkisi, âdem faaliyetleriyle günümüzde elan da ayrımsız fehva kazandı. Seyfe havzasında yaptığımız çalışmalarda kuyuların içmece suyu ve tarımda kullanılmasıyla alelhusus haziran ayından ara ayına kadar süreçte göldeki akarsu seviyesinin çokça kısık azaldığını görüyoruz. Burada akarsu kaynaklarına aheste aynı tartı yapılmakta. Düzlük şeş kaynakları denetimsiz, kontrolsüz ve şuursuz tıpkısı şekilde kullanılmaktadır.”

Gölü besleyici pınarlar kurudu

Su kaynağının yerinde korunması gerektiğini vurgulayan Kıymaz, “Seyfe Gölü’nü besleyen Seyfe, Horla, Yenidoğanlı ve Malya akaçlama kaynakları vardı. Çalışmalarımızda, son zamanlarda bu kaynakların birlikte kuruduğunu ve Seyfe Gölü’ne su geçişinin olmadığını görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti, mukaddema 187 kabil kuş türüne familya sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.Share: