Kırklareli ekonomi haberi | Kırklareli Bulgarların ahzüita merkezi oldu

Kırklareli’nde seçkin hafta kurulan çarşamba pazarında Bulgar yoğunluğu yaşandı.

Tur otobüsleri ve özlük araçlarıyla Kırklareli’ne mevrut Bulgarların kent merkezinde dolaştıktan sonraki adresleri çarşamba pazarı oldu. Bulgar turistler semere, göveri, balık ve giyim kabilinden mütenevvi ürünler alırken, alışveriş esnafı ise bu durumdan kıvançlı olduklarını dile getirdi. Iş esnafından İlker Inmeli, Bulgarların Kırklareli’ne eskiye bakarak daha çok geldiğini belirterek, “Bulgar vatandaşları geliyorlar alışverişlerini yapıyorlar. berenarı hep esnafa faydası var. Yani eskiye bakarak Bulgar yoğunluğu arttı” dedi.

Bulgaristan vatandaşlarının Edirne ve Kırklareli’nde okkalı alışveriş yaptığını söyleyen veriş esnafı Erdinç Gunel, “Bulgaristan vatandaşları ülkemizden sıkça aksata yapıyor. Elbette ki bu hem tekstile hem dahi gıdaya, yani esnafa olumlu yardım sağlıyor. Biz elbette ki memnunuz, daha da gelmelerini isteriz, doğrusu da geliyorlar. Edirne, Kırklareli, Bulgaristan vatandaşları yönünden haddinden fazla ongun. Bulgaristan’da yayın fiyatları çok haddinden fazla yukarıda. Türkiye’yi tercih etmelerinin tıpkı sebebi üstelik paraları kızıl ve bile ürünlerin fiyatı bağan. Bütün Bulgaristan vatandaşlarını Kırklareli’ne bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bulgaristan vatandaşları milli gelir sağlıyor”

Sevim Duyma İspay, Bulgarların ülkeye milli gelir sağladığını rapor ederek, “Bire Bir Türk vatandaşı namına Bulgaristan vatandaşlarının milli gelir açısından gelmesinde iri fayda var” diye niteleyerek konuştu. – KIRKLARELİ

Share: