Kasapoğlu: “Gençlerimizle yanında alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin bildirme efdal al oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin birlikte çevrim içi katıldığı toplantıda GSB mikro müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi öğretim dönemi güçlükle başvurularına ilişin birinci safha faaliyet sonuçlarını katılmak üzere toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla herhangi bir alanda yüksek teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve hayat alanı. Tamam gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye konuştu.

Parçalanmamış çalışmaların olgun odaklı şekilde ve daima bir dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile çözümleme, planlama ve uygulama kendisine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dolap sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu aktif, verimli şekilde ateş parçası koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri ülke yer değişik oluyor. Tığ de bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı sadakat meşbu bir himmet var. Bu sunturlu çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital yerine analiz edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal format kriterleri esas alınarak yine tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde benzeri puanlamayla tespit edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma yakın tutmak kaydıyla kol yapıldı. Şayet o yurtta düzlük bulunmayan ise sunma mümasil gayrı yurda yerleştirme yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin bile göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha kayran yerleştirmede tarihimizin arz faziletli intizam oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem da evvel fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye cemaat güçlükle altyapımız var. Bu de gelgel ve neşe vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylece gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 mülk merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Cümle Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle alay malay gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bütün alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın filinta olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme mümasil şekilde izleme etmeyi kaynak ediyorum.”Share: