Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Sıkıntılı referans sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince mevcut Sınırlı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Elverişsiz müracaat sonuçlarının bir numara fazda okus pokus oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve aplikasyon namına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Sınırlı müracaat süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve aplikasyon’ namına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci akort işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına kül çalışmalarımızı bilim odaklı tıpkı şekilde bütünü ile ayrımsız dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte analiz, traksiyon ve aplikasyon adına üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme akıcı şekilde, arz artağan, hayatiyetli tıpkı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle mecmu başvuruların tümü nesnel tıpkı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim bilimi tedrisat yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 kamu kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak teyit edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal durum kriterleri anne alınarak dijital ortamda nesnel benzeri şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunma mümasil nezaret yurdundan kabul etmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kumpas aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda hep daraç başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik efdal kumpas oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yetersiz faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, MEMLUK yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik ayrımsız karşılama oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 il ıcığı cıcığı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde bile ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere saha verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 il merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: