Kars’ta Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıldönümü, bilcümle yurtta olduğu kadar Kars’ta dahi coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Altını Bayramı töreni Vilayet makamında Ilbay/Uray Başbuğ Vekili Türker Garip’ün tebrikleri kabulüyle başladı.

Tören daha sonra Vilayet uğrunda bitmeme etti. Vali/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Öksüz ve Garnizon Komutanı Tugay Melik Tunç, merasim alanını araçla dolaşarak öğrencilerin ve vatandaşların bayramı kutladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün mazmun ve önemini tamlayan konuşmayı Vali/Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Öksüz yaptı.

Gariban, “Bugün, tarihi çalım ve şerefle komple olan ermiş milletimizin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde yedi düvele alın göğsünü esirgeme ederek kurduğu, gözümüzün nuru cumhuriyetimizin 99’uncu yapılış yıldönümü, bu anlamlı dolaşma vesilesi ile öncelikle; cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yiğit zırh arkadaşları başta başlamak amacıyla binlerce almanak koskocaman tarihimiz süresince baştan doğuşlara ve majör yürüyüşlere imza atmış olan kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize yurt işleyen ermiş şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve minnettarlık duygularımla el ediyorum. Bir Numara Acun Savaşı’nın arkası sıra yurdumuzun ciharıyek yanı antant devletleri marifetiyle nehiy edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’dahi Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Halas Şavaşı’mızda Türk Milleti; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, yegâne cisim, yegâne canevi olan Türk Milleti, tekmil imkansızlıklara rağmen destani aynı savaş ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş, geçmiş hilalin bahtını açmış, geleceğin entelektüel ufuklarını açmış, özgürlüğümüze vurulmaya çalışılan tamam prangaları milli irade ve gücüyle parçalamıştır” dedi.

Vali Türker Sahipsiz, “Milli Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının arkası sıra, 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet Altını, milletimize bırakılmış sunma büyük bırakıt ve elzem bir değerdir. İşte bu derece, bizleri milli bir devletin onurlu ayrımsız şekilde, özgürcesine düşünebilen, değer hakları olan birer ferdi, devletin yegâne ve cins sahibi haline getirmiştir. İnsanlık tarihi, ayrımsız milletin sarsılmaz kuma iradesiyle, kendi marifetiyle ve kanlarıyla yazdığına eşsiz şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet Altını, milletimizin güneş sahnesinde baştan dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı en mehabetli miraslardan birisidir. Cumhuriyet Altını, Türk Milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet, bedeli sıfır, parasız bırakılmış tıpkı kayra değil, inancın, imanın, aktif benzeri iradenin eseri ve milli mücadelenin değişmeyen ve kıvancıdır. Cumhuriyet Altını sistemi, 1923’ten beri ülkemize nazik katkılar sağlamış, Türk toplumunu budun olma bilincine ulaştırmış, bireyi birlikte vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin sunma büyük çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet Altını, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, kazançlı, toplumsal ve siyasal yaşantımız yepyeni bire bir gürecilik kazanmıştır. Bugün bizlere ve gelecek nesillere düşen bildirme mefret görev, bu kutlu emaneti, kalıcı kılmak ve bu bayrağı katiyen yere düşürmemektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bütünlüğünü müzaheret etmek, çöz ve aut tehlikelere alın hassas olmaktır. Topluluk olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve ciddi önemi, karşımıza daima iç ve aut düşmanları çıkarmıştır, anca görünüyor ki çıkarmaya bile devam edecektir. Evvelden olduğu kadar bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi öğürtlemek ve eksiltmek isteyen bunaltıcı ve üzücü odakları alçak eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu münasebetsiz ve bulaşık çok odakları, ara sıra içimizdeki hainlerle tıpkısı olup meclisimizi bombalamışlar, vatandaşlarımızı katletme cüretini göstermişler, zaman zaman vatani görevini eden, milletimizin güvenliğini sağlayan yiğit askerlerimize kurşun sıkmışlar, arada bir birlikte ekonomimize yönelik tuhaf oyunların içerisine girmişlerdir. Ancak temas ant Hakk’ın ve hakikatin yanında olan devletimiz ve milletimiz, fena odaklarına alın daima galip gelmiştir ve daima galip gelecektir. Bugün ülkemizin yıldırı örgütlerine ve yayılmacı güçlere karşı Suriye’üstelik, Irak’ta, Akdeniz’üstelik, Semavi Vatan’dahi ve diğer coğrafyalardaki gelişmeler karşısında lazım askeri gerekse diplomatik yerine sergilediği kararlılığın Sarıkamış’tan, Çanakkale’den, kurtuluş mücadelemizden benzeri farkı yoktur. Türkiye, kişi milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan, on paralık kimseden diploma almadan vakit kaybetmeden zat kararı ve imkanlarıyla istediğini yapabileceğini göstermiştir” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri henüz sonraları öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. Etkinlikte Cumhuriyet Altını Koşusunda dereceye giren öğrencilere Ilbay Türker Fakir, Garnizon Komutanı Tugay Melik Bronz ve Başsavcı Abdullah Amanvermez yoluyla madalyaları verildi. Cumhuriyet Bayramı töreni, çalgı aleti sunumu, öğrencilerin folklor eylem ve resmigeçit töreniyle serencam buldu. – KARS

Share: