29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Dert ve Iğdır’da 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Erzurum’da, Ilbay Okay Memiş’in makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından kutlamalar, Hastaneler Caddesi’nde bitmeme etti.

Ilbay Memiş, 9. Kolordu Başkan Vekili Sancak Patent Acar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Evre, askeri araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve umum oyunları ekipleri gösteri yaptı, şiirler okundu.

Memiş, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletinin karakterine bildirme makul hile biçimi olduğunu söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet Altını yardımıyla devlet idaresinde hezel sahibi olduğunu tamlayan Memiş, “Milletimiz bu sayede demokratik, laik, içtimai bir hususiyet devletinin çatısı altında, çevirici, ilmek, soy, eşey ve akide ayırt olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Egemenliği ilgisiz koşulsuz millete veren Cumhuriyet Altını, modern dünyada türe ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Program askeri birlikler ve öğrencilerin derbent töreniyle tamamlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde birlikte 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında tören organize edildi.

Ardahan

Ardahan’da, Vali Hüseyin Öner, Garnizon Başbuğ Vekili Miralay Ege Altınay, Belediye Başkanı Faruk Çipo, Vilayet’te tebrikleri kabul yazar kutlamaların yapılacağı Kurultay Caddesi’ndeki merasim alanına geçti. Öner, Altınay ve Çıpa, burada halkın bayramını kutladı.

Törende mütekellim Ilbay Öner, Cumhuriyet idaresinin millet egemenliğine dayandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Altını, ülkesine vatandaşlık bağıyla vabeste olan herkese can olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiş, insanı önde markajcı bu tatlılıkla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu sübvansiyon şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine balaban katkılar sağlanmıştır.”

Merasim, koşma okunması ve el oyunları ekiplerinin gösterisinin arkası sıra intikal törenleriyle sona erdi.

Tunceli

Tunceli’birlikte bile 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Mehmet Şanlı Özkan’ın il makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kabullerin peşi sıra Atatürk Stadı’nda tören düzenlendi. Korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Ilbay Özkan, günün medlul ve önemine ilgili istişare yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, çeşitli el oyunları gösterilerin yapıldığı törende, bazen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erzincan

Erzincan’da Vali Mehmet Makas’ın makamında tebrikleri kabul etmesi sonrası Kalabalık Caddesi’nde tören gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 3. Ordu Komutanlığına merbut topluluk takımı muhtelif marşlar seslendirdi.

Makas, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. sene dönümünün, milletçe balaban çalım ve coşkuyla kutlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Altını’imizin 100. sene dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız son yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca kabul etmek isteyen şer odaklarına katiyen fırsat vermeyeceğiz. Bundan bir yüzyıl evvel vatanımızı parçalamak ve aziz milletimizi kullanmak isteyen emperyalistlere alın meydan okuyan ve tamam zorluklara ve yokluklara karşın bu lahut toprakları bizlere yurt kılan büyük ecdadımızın torunları adına bizler da ati nesillere elan adamakıllı benzeri vatan bırakacağız.”

Öğrencilerin birlikte şiirler okuduğu programın arkası sıra, resmi derbent yapıldı. Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp alkış sara askerlere sevgilerini gösterdi.

Erzincan Belediyesi Mehterhane’nın geçişiyle sona muazzez törene, Belediye Reisi Bekir Aksun, 59. Futbolcu Terbiye Tugayı Komutanı ve Garnizon Komutan Vekili Liva Ahmet Sandık, askeri personel, gelgel müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki törende, Vali ve Uray Başbuğ Vekili Türker Fakir ile 14. Mekanize Piyade Liva Komutanı Tugay Melik Bronz, merasim aracına binip halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren programda, Kafkas ve mahalli ahali oyunları ekipleri gösteri yaptı, arkası sıra 29 Ekim nedeniyle planlı yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vali Bikes, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet Altını’in Türk milletine sunulan en balaban bırakıt ve elzem değer olduğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihi, tıpkı milletin sarsılmaz ortak iradesiyle, özlük kaderini aracılığıyla ve kanlarıyla yazdığına kıymetli tanık olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet Altını, milletimizin sıra sahnesinde baştan dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı sunma koskocaman miraslardan birisidir. Cumhuriyet Altını, Türk milletinin egemenliğin şahsen sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, karşılıksız mevdu bir mevhibe değil, inancın, imanın, ruhlu tıpkısı iradenin eseri ve milli mücadelenin karar ve kıvancıdır.”

Merasim böylece askeri birlikler ve öğrenciler geçiş yaptı.

Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde üstelik 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Balkı

Balkı’da, Vali Osman Varol’un, Uray Komutan Vekili Ergin Acarbay ile Il makamında tebrikleri kabul etmesinin arkası sıra adliye önündeki tören alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda kâin mektepli, vatandaş ve güvenlik güçlerinin bayramını kutladı.

Vali Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini bozmak isteyenlerin tek ant amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla ıslak topraklara ehil bu fena hâlde vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Canan gençler, zaman zahir tıpkı şekilde göstermiştir kim iri Türk milletinin bekasının ve çağcıl dünyada türe ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız donuk günlerden sonraları kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir kim bir mazimizdeki kabilinden şişman bire bir budun ve kerem olmanın gururunu yaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği izlence, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin peşi sıra sona erdi.

Programa, İl Bitirmiş Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Yaya Sancak Komutanı Vekili Albay Erhan Bıçkın, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, diyar protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Iğdır

Iğdır’da Zübeyde Hanım Bulvarı’ndaki tebrik kartı töreninde, Vali ve Uray Başbuğ Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Hudut Söz Komutanı Piyon Miralay Ramazan Sedat Mir, alanda dolaşarak öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim mesajı okundu.

Sarıibrahim, Cumhuriyet’in 99. sene dönümünü kutlamanın milletçe mutluluk ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla devam fail izlence, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenlere Sarıibrahim ve MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ ile protokol üyelerinin bergüzar vermesiyle tamamlandı.

Share: