Kars yerel haberi… Kars’ta Müzede Maketi Sergilenen Tarihi Konak Namevcut Olma Tehlikesiyle Yüz Yüze

TACETTİN DURMUŞ

Sakat Kars Belediye Başkanı Deneyimsiz Alibeyoğlu, Peynir Müzesi’nde maketi sergilenen tarihi Ahmet Tevfik Kâmil Konağı’nın bakımsızlık ve ilgisizlikten hava bulunmayan olma tehlikesiyle yüz yüze olduğunu söyledi. Alibeyoğlu, “Hangi olursa olsun o maketin eğin bulması ve bu binanın kurtarılması geçişsiz” dedi.

Çarkıt Kars Belediye Başkanı Deneyimsiz Alibeyoğlu, 14 sene önce belediye başkanlığı döneminde “Kaleiçi Selçuki ve Osmanlı Eserlerini Canlandırma Projesi” kapsamında restorasyon çalışması başlattığı tarihi Ahmet Tevfik Ağırbaşlı Konağı’nda incelemelerde bulundu. Konağın maketinin iki kamer geçmiş Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci aracılığıyla açılışı yapılan Peynir Müzesi’nde sergilendiğini tamlayan Alibeyoğlu, şunları söyledi:

“KONAĞIN MAKETİ VAR AMMA ASLI NAMEVCUT OLMAYA BENIZ TUTUYOR”

“Bugün Peynir Müzesi’ni gezdim. Beklenmeyen ayrımsız eser olmuş, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Orada bu binanın maketi var ama aslı yok olmaya beniz tutuyor maalesef. Imdi hangi olursa olsun o maketin gövde bulması ve bu binanın kurtarılması lazım. Kars’ın tarihi bölgesinde saha düzlük Kaleiçi Selçuki ve Osmanlı Eserlerini Animasyon Projemiz kapsamında Kars Kalesi eteğinde bulunun gecekonduları şişman ölçüde boşalttık. Bizden sonraki dönemde valiliğimiz, altta yaşam alanlarını de boşalttı. Bari onlar dursaydı. Projemiz kapsamında kentin oradan dinamik tıpkısı ruhu olsaydı. Oteller, kafeler, yürüme yolları, çıkmaz aydınlatmaları ve yerel ürünlerin dahi satıldığı kayran ile gelişigüzel burası canlı tıpkı kent olmalıydı. Amma genişlik azından buraları yapıldı ve kurtarıldı. Bundan etraf başta valiliğimiz tutmak amacıyla herkese teşekkürname ediyorum.

Projemiz kapsamında gecekonduları bile yıktıktan sonra Selçuki ve Osmanlı’nın nadide eserlerinden şu arkamızda gördüğünüz Ahmet Tevfik Vakarlı Konağı de kamulaştırdık. Amacımız bu nadide eseri restore ettirdikten sonraları turizme kazandırmaktı. Restorasyona başlamıştık. Ama maatteessüf bizden sonra herhangi bir alanda olduğu kadar kırılmaya ve dökülmeye şu anda namevcut olmaya beniz tutmuş kuzuluk geldi. Yetkililer ne evet bu esere cemaat çıksınlar. Kars’a yönelik burada güya hoppadak Rus ve Ermeni eserlerin olduğu algısı yaratılmama çalışılıyor. Oysaki Kars’ta Osmanlı ve Selçuki eserlerin birlikte olduğunu biliyoruz. Bu konak da onların bildirme belirtik örneklerinden birisidir.

“KARS BUNU DOĞRULUK ETMİYOR”

Antrparantez görev yaptığımız zamanlarda Namık Eksiksizlik Evi’ni yaptırmıştık. Tarihi Osmanlı hamamların üstelik kamulaştırmıştık. Topçuoğlu Hamamı’nı de restore ettirdik. Mazlumağa Hamamı’nın üstelik restorasyonuna başlamıştık. Bizden sonradan olduğu üzere kaldı ve devam etmedi. Bereket versin kim Valiliğimiz Mazlumağa ve Muradiye Hamamı’nı kamulaştırdı arkası sıra üstelik restore ettirdi. Şu anda da turizme açıldı. Bu hamamlar sembolleşmiş haldedir. Sair hamamın üstelik restore edilmesi gerekir. Ego bu konağın bu halini gördükçe içiş sızlıyor. Maatteessüf bu eğlek balicilerin mekanı olmuş. Kars bunu doğruluk etmiyor. Bu konağı bir an önce kurtarmamız geçişsiz.”

Share: