Karabük’ün 571 yıllık camisi: “Dünya-i Hadid”

Karabük’ün Eflani ilçesinde 571 almanak Yeryüzü-i Hadid Camisi, yıllara meydan okuyor.

Candaroğulları Beyliği döneminde İsmail Mir tarafından 1451 yılında mensur ettirilen Demirli köyündeki cami, akçakesme ve moloz taştan yapılan dikdörtgen yapısıyla dikkati çekiyor.

Ahşap minaresi kâin caminin tavanı, kapıdan mihraba kadar uzanan ve iki direkle beslenen ağaçlar üstüne mensur edilmiş.

Tavan ve zar süslemelerinde kök boyası, mihrabında ise alçı ve kirecin kullanıldığı cami, Karabük’ün ibadete belirtik sunu bozuk camisi kendisine biliniyor.

Yeryüzü-i Hadid Camisi, 1891’üstelik dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin Paşa’nın talimatıyla onarımdan geçiriliyor. 2013 yılında restore edilen cami, yeniden ibadete açılıyor.

“Karabük’ün sunma çarkıt İslam eserlerinden biri”

Ruz ve ekin üstüne araştırmalar fail, bu alanda yayınlanmış 10 kitabı kâin araştırmacı-yazar Hüseyin Lütfi Ersoy, AA muhabirine, caminin Anadolu’nun genişlik degaje coğrafyasına cemaat ve bildirme tafsilatlı ömürlü beyliklerinden biri olan Candaroğulları Beyliği’nin akıbet beyi bile kabul edilen İsmail Mir tarafından 1451 yılında yaptırıldığını anlattı.

Yeryüzü-i Hadid’in lügat anlamının “çipo ocağı” olduğunu nâkil Ersoy, “Günümüzde Eflani ilçesine Demirli ismiyle sadık olan köyümüzün adıdır. Camimiz de bu köyde bulunmaktadır. Karabük’ün genişlik çarkıt İslam eserlerinden biri, Dünya-i Hadid Camisi’dir.” dedi.

Ersoy, caminin kesme ve moloz taş ile ahşaptan oluştuğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle imamın namaz kıldığı mihrap, Selçuki-Osmanlı mimari geçiş sürecinin heybetli örneklerinden biridir. Ahşap direkler ve sundurmaların hep köken boyasıyla süslenmiştir. Mihrap ise dönemin alçısından oluşup, Selçuki ve Osmanlı mimarisinin intikal dönemini yansıtan makro figürler ve nişlerden oluşmaktadır.”

Yeryüzü-i Hadid’in, Karabük’ün genişlik sakat camisi olduğunu vurgulayan Ersoy, akıbet dönemde özgün haline uygun yapılan restorasyonuyla kentin gözde tarihi işaret ve alanlardan birisi olduğunu kaydetti.

Share: