Ilgaz Dağı ağustosta ilkbaharı yaşıyor

Şita aylarında kayakseverlerin gözdesi olan Ilgaz Dağı, ağustos ayında ilkbaharı yaşıyor.

Garp Karadeniz’in sunma efdal dağlarından Ilgaz, herhangi bir sezon ziyaretçilerine ayrı güzellikler sunuyor.

Kastamonu ile Çankırı ortada kâin ve yılın az daha yarısını kar altında geçiren Ilgaz Dağı, kışın ak pak görüntüsü ile yazın bile yeşil örtüsüyle ziyaretçilerini karşılıyor.

Havaların ısınmasına sınırlı olarak karın yavaş yavaş zirveye akla yatkın çekildiği Ilgaz’ın faziletkâr kesimlerini mülakat edenler yaylalarda rengarenk çiçekler, pul kanatlılar, buz kabil cari sular, yemyeşil tıpkısı tabiat bulabiliyor.

Karaçam, sarıçam ve köknar ağaçları ile yüksek kesimlerde çayırlıkların geniş olduğu Ilgaz Dağı’nda kocaoğlan, kurt, tilki, geyik, karaca ve karışık domuzu üzere 30 civarında görgüsüz hayvanın yaşadığı biliniyor.

Bölgede sık sık dinlenme kampı fail Mehmet Çufadaroğlu, AA muhabirine, kolaylıkla her hafta sonu Ilgaz Dağı’na geldiğini söyledi.

Bölgenin haddinden fazla iyicene olduğunu tamlayan Çufadaroğlu, “Buranın nazirsiz doğası, manzarası, yeşili çok iyice. Buraya gelişigüzel hafta sonu geliyorum, çadırımı kuruyorum. Çok güzelce tıpkı manzarası var. Eşsiz çiçekleri var, herkesin gelmesini tavsiye ediyorum.” dedi.

Ilgaz’ın havasının haddinden fazla rahatlatıcı olduğunu anlatan Çufadaroğlu, “İnsanların çokları yaz tatilinde kıyı beldelerine gidiyor. Kent merkezinde hava sıcaklığı yeri geliyor 40 dereceyi buluyor. O sıcaktan uzaklaşıp Ilgaz Dağı’nın zirvesine geliyorum. Burada çekicilik sıcaklığı 20 derece civarında. Yeşillik arasında serinlikte tatilimi yapıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Burası şu anda bir botanik bahçesi”

Natür fotoğrafçısı Cebrail Batur ise Ilgaz’ın çok hususi tıpkısı yapıya eş olduğunu dile getirdi.

Dağın çokça sayıda bitki ve yaban hayvanına familya sahipliği yaptığını vurgulayan Batur şunları kaydetti:

“Buraya benzeri acı demek yanlış peki. Bura şu anda aynı nebatat bahçesi. Bastığımız herhangi bir adımda Ilgaz’ın ve Türkiye’nin endemik bitkilerinden biriyle karşılaşıyoruz. Bizim ismini bilmediğimiz nice çiçekler var burada. Huy fotoğrafçılarının burada çekebilecekleri haddinden fazla hususi çiçekler var. Ilgaz karanfili hoppadak burada araç. Ilgaz gelinciği buraya özgüdür. Bir Nice yerde tamamen bariz bir beğeni hakimken Ilgaz’a baharat bakir geliyor, çiçekler bakir açıyor. Haddinden Fazla sayıda çandır hayvanı bulunuyor. Doğa fotoğrafçıları için genişlik mefkûre mevsimde ve sunu ülkü yerdeyiz.”

Dağda montla gezdiklerine meni eden Keleş, “Şu anda üzerimizde montlar var. 40 derecelik begayet sıcaklarda insanlara ‘Dışarı çıkmayın’ diye niteleyerek tembihat yapılıyor. Biz şu anda Ilgaz’ın zirvesinde 20 aşama sıcaklıkta üşüyoruz. Buradaki bu pir, akman gelgel ve bu emniyetsiz fon insanları buraya çekiyor.” ifadesini kullandı.Share: