Hdp’li Işık’tan Icra Vekili Kirişci’ye: “Van’da Kül İlçelerde ve Mahallelerde El Paketlemek Dağıtımı Ne Zaman Yapılacaktır?”

HDP Van Milletvekili Ermiş Orhan Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye, “Van’birlikte tüm ilçelerde ve mahallelerde el savsaklamak dağıtımı ne antlaşma yapılacaktır” sorusunu yöneltti.

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık, soylu erki akse nedeniyle umum atlatmak üretiminin yapılmadığı Van’de faal yurttaşların kavil sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Orhan Işık, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye genelinde derinleşen kazançlı akse yurttaşların günce yaşamında yaşamsal sorunlara el açmaktadır. Maliyet artışları nedeniyle işletmeler hüsran ve kapanma durumları ile karşı karşıya kalırken birçok girişimci ise işini sürdürememektedir. Hesaplı akse işletmeler açısından dahi çokça boyutlu yerine derinleşmektedir. Van’da İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri amacıyla aldatmak üretip dağıtan el savuşturmak fabrikası bile kalan maliyetleri gerekçe göstererek savsaklamak üretimini durdurmuştur.

“BELEDİYELER MALİYET ARTIŞI GEREKÇESİYLE IRADE EDİLEN FİYATIN SÖZLEŞMEYE AYKIRI”

Belediyeler kamuoyuna yaptıkları açıklama ile yurttaşlar amacıyla iri tıpkı sorun olan bu durumu doğrulamıştır. Belediyelerin açıklamasına göre; “Van’ın İpekyolu, Edremit ve Tuşba belediyeleri, bu belediyeler ile imzalanan tören düzeni layıkıyla müteahhit firmayla denk üstüne uzlaşılamamış ve el savuşturmak satışı hizmetini tevkif kararı almıştır. 3 belediyeden yapılan eş açıklamada, elan önceki yapılan barışma gereği müteahhit firma marifetiyle üretilecek bir adet ekmeğin 210 gram olup parçalanmamış masraflar karışma ünite maliyetinin piyasada satılan savuşturmak fiyatlarından yüzde 20 indirimli adına belirlendiği marke ancak ‘Yüklenici firma vasıtasıyla girdi fiyatlarında meydana mevrut artışı” gerekçe göstererek eşit artışı talep etmiştir. Belediyeler maliyet artışı gerekçesiyle rica edilen fiyatın sözleşmeye yeraltı olduğunu belirtmiş ancak hal atmak namına halk savuşturmak üretimi ve dağıtımını durdurmuştur. Bu nedenle özellikle fırın sıfır kâh bölgelerde savuşturmak temininde çok iri mesail yaşanmaya başlanmıştır. 3 ilçede dahi alelhusus merkezi yerlere çok uzak mesafede olan mahallelerde paketlemek temininde ülkü yaşanmaktadır. Bir Nice yerde yaşanan bu sav özellikle Tuşba ilçesinin Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Mefruşat, Amik ve Ayanıs bölgelerinde günlük kendisine savsaklamak temini sorununa misil açmıştır. Bu mahallelerde fırın işletmesi ve benzeri unlu mamullerin üretimi kısıtlı yahut tek yok durumundadır.  Hele bu bölgelerde halkın atlatmak ihtiyacı geciktirilmeden sağlanmalıdır.

“HALKI GÜNCE EKMEĞE MUHTAÇ FAIL SİYASET UMUM ALDATMAK ÜRETMEMEKTE ISRAR EDEREK YAŞANAN SORUNU DAHA ÜSTELIK DERİNLEŞTİRMEKTEDİR”

Van kabil bakımsız sayısı resmi verilerle 400 bin kişi üstünde olan bire bir ilde umum aldatmak üretimi zorunlu aynı ihtiyaçtır. Bir Nice ilde bu yönde bölüt içtimai destek çalışmaları geliştirilmiştir. Van’de dahi geciktirilmeden bu yönde bir faaliyet yürütülmelidir. 30 büyükşehir içerisinde ahali savsaklamak üretimi yapılmayan yerler kayyum yönetiminde mütezayit Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyeleridir. Soylu Erki akse dolayısıyla bölge halkının aylakçılık ve yetersizlik sorunu derinleşmiştir. Halkı günce ekmeğe eksikli eden siyaset el ekmek üretmemekte ısrar ederek yaşanan sorunu elan da derinleştirmektedir.

“VAN’BILE KÜL İLÇELERDE VE MAHALLELERDE EL SAVUŞTURMAK DAĞITIMI HANGI AHIT YAPILACAKTIR”

HDP’li Işık, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye şu soruları yönetti:

Van’nın Tuşba, İpekyolu, Edremit ilçelerinde halk paketlemek üretimi ve dağıtımının durdurulma gerekçeleri nelerdir? Ekmeğini bu yolla düzlük bölüt ne ahit mütenavip bire bir etap başlatılacaktır? İpekyolu ve Edremit’e sınırlı ırak mahallelerde ve Tuşba’ya merbut Dağönü, Göllü, Güveçli, Yabalıköy, Halkalı, Zemin, Ayanıs ve Amik mahallelerinde umum savuşturmak dağıtımının durdurulması zımnında ve yakın fırın olmaması nedeniyle ortaya sâdır aldatmak temini sorununu kuşkusuz çözeceksiniz? Van’birlikte yekpare ilçelerde ve mahallelerde halk ekmek dağıtımı ne zaman yapılacaktır?

“2022-2023 YILINDA EKMEĞE VE UNLU MAMULLERE KAÇ DEFA DAHA REMIKS GELECEKTİR”

Van’de ve birçok ilde serencam tıpkısı sene içerisinde ekmeğe 3 defa zam gelmesinin gerekçeleri nedir? Bu zamlar dolayısıyla halkın günlük ekmeğe erişiminde ortaya çıkan sorunlara dair bakanlığınız yaptığı bire bir araştırma kâin mudur? 2022-2023 yılında ekmeğe ve unlu mamullere kaç kere elan bindirim gelecektir? Yeni zamların halkın beslenme ve açlık sorununa etkilerinin azaltılması için hangi tedbirleri alacaksınız? Fırın ve unlu mamuller alanında işletmelerin canlılık, un ve değişik çakılı giderlerindeki artış son benzeri sene içerisinde ne kadar olmuştur? Bu maliyetlerin azaltılması için hangi önlemleri alacaksınız?”

Share: