Yazar Ahmet Özalp, İstanbul’da irtihal etti

Tıpkısı süredir kanser tedavisi gören edip N. Ahmet Özalp, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi’nde 69 yaşında hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ta 1953’te dünyaya mevrut Özalp, muallimlik, yayımcılık, gazetecilik ve bilgilik yazarı yerine birçok alanda say yaptı.

Osmanlı dönemi ekin, gökçe yazın ve düşün eserlerinin bugüne kazandırılmasında majör katkıları olan Özalp, Said Halim Vakarlı, Filibeli Ahmed Hilmi, İzmirli İsmail Hakkı ve Şemseddin Sami üzere güçlü çok eşsiz düşün ve ayrıntı adamlarının eserlerini baştan yayınlama üstüne ağır çalışmalara imza attı.

Eser neşirlerinin yanında araştırma ve tetkik alanındaki çalışmalarıyla da hars ve gökçe yazın dünyasına önemli katkılarda bulunan usta edip, 2017’de Temiz Fazıl Düşünüm- Araştırma ödülüne değer görüldü.

Özalp, ayrıca aralarında “Türkülerden Seçmeler”, “Türk Manilerinden Seçmeler”, “Türk Ninnilerinden Seçmeler” ve Arkadaş Halit Karay’ın eserlerinde sıkı denetim konusunu ele düzlük “Okları Münkesir Kirpi”nin bulunduğu birçok eseri yazın dünyasına kazandırdı.

Share: