Gençlerde ‘inme’ görülme sıklığı arttı: En koskocaman sebepler sigara ve hipertansiyon

Gençlerde ‘düşkünlük’ görülme sıklığı arttı: En kebir nedenler sigara ve hipertansiyon

Dr. Kürşad Akpınar: “İnmelerin kısaca yüzde 10 ile 15’i gençlerde görülüyor”

“İnmelerin 3’te 1’i hayatını kaybediyor, 3’te 1’i yatağa bağımlı kalıyor

34 yaşında zillet geçiren hastaya sahn kurtaran engelleme

SAMSUN Serencam zamanlarda gençlerde mezellet(felç) görülme sıklığı artarken, bunun bildirme koca nedenleri arasında sigara kullanımı, koku yağlarındaki yükseklik, hipertansiyon ve genetik etkenler kayran alıyor.

Zaman damarlarında meydana gelen tıkanıklık yahut darlık sonucunda cezir meydana geliyor. Yaşanan inme sonrası ilk 8 saat ciddi önem yeryüzü ediyor. Samsun Terbiye ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi’nde ise cezir ameliyatları muvaffakiyetli ayrımsız şekilde yapılıyor. Samsun’de işlek 34 yaşındaki Feride Kaya, işten eve geldiğinde ansız sol tarafını hissedememeye başladı. Balaban Anadolu Hastanesi’nde görevli Nöroloji Uzm. Dr. Ikbal Son Teşrin Yücel eliyle alçalma tanısı koyularak acul bire bir şekilde ambulansla Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan yaradılış açıcı tedavi (mekanik trombektomi) ile hastanın hem felç kalması engellendi hem dahi hayatta kalması sağlandı. İlk 8 saatin kritik ehemmiyet taşıdığı hastalıkla ait vukuf veren Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı ve İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Dokunaklı Kürşad Akpınar, “İnmelerin yüzdelik 10 ile 15’i gençlerde görülmeye başladı. Yeryüzü cesim sebepleri ise sigara, hiperlipidemi, hipertansiyon ve genetik faktörler” dedi.

“İnmelerde müstacel müdahale çok önemlidir

Hastanın durumu üzerine bilgi veren Doç. Dr. Ağır Kürşad Akpınar, “Feride bayan bize sol taraf güçsüzlüğü ve danışma bozukluğu ile geldi. Hastayı acul tıpkı şekilde anjiografi ünitesine aldık. Klinik durumu kötüleşmekteydi. Beynin iyi tarafını mugaddi esas damarda tıkanma vardı. Anjiografik engelleme ile kapanık ana damarları açtık. Bu damarı açtıktan sonradan klinik düzelme olmaya başladı. Klinik düzelme aceleci tıpkı şekilde devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte hikmet tedavi hastanemize fizik tedavisi için yönlendireceğiz. Hatta yerini ayarladık ve oraya gönderiyoruz” diyerek konuştu. İnmelerde ivedili müdahalenin haddinden fazla makro olduğunu ilgi calip Dr. Akpınar, “Nazik huy tıkanması varsa o damarın anjiografik ivedi engelleme ile açılması gerekiyor. Form yerine tahminî 5 yıldır bu işi yapıyoruz. Ülkemizde bu anlamda çokça bol yerlere geldik. Hastalar aceleci şekilde bize ulaşıyor ve acul ayrımsız şekilde anjiyoya alıyoruz. Yüzümüzü güldürecek düzelmeler olduğunu gördükçe bahtiyar oluyoruz” şeklinde konuştu.

Genlerde görülme sıklığı

İnme hastalığının gençlerde kalın görülmeye başladığı söyleyen Doç. Dr. Akpınar, “İnmelerin yüzdelik 10 ile 15’i gençlerde görülmektedir. Taze derken 50 yaşın altında hastaları kastediyoruz. Elbette bu durumlarda riziko faktörü çok önemlidir. İleri yaşa bakarak kalıtım bilimi temayül haddinden fazla henüz aşkın oluyor. Pıhtılaşmaya tandans oluşturan kalıtım bilimi ayrımsız hastalık yahut karı öyküsü gençlerde düşkünlük geçirme riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalarda sigara kullanımı, çağ yağlarındaki faikiyet ve hipertansiyon gençlerde zül sıklığını artıran esbap arasındadır. Hastamızda bile bire bir sigara kullanımı vardı. Kalıtım Bilimi aynı tandans var mı diye niteleyerek araştırmaları yapıyoruz” bilgilerini verdi.

3’te 1’i hayatını kaybediyor

İnmelerde ayrımsız huy tıkanması varsa er müdahalenin çokça balaban olduğunu vurgulayan Samsun Üniversitesi Tababet Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Akpınar, “Biliyoruz inmelerinde 3’te 1’i hayatını kaybediyor, 3’te 1’i ise yatağa tabi kalıyor. Bu ölümleri ve yatağa tabi kalmaları önleyebilmek amacıyla erken saatlerde akla yatkın hastalara toplardamardan sunulan soy açıcı umar akıllıca hastalara ise anjiyografi yöntemi ile değinmek gerekiyor. İlk 6 ile 8 saat çokça önemlidir. Saat ilerledikçe hastanın yarar rüyet olasılığı azalıyor. Tabii ki çalışmalarda 24 saate kadar artık müdahale yapılabiliyor. Geç kalırsak yaptığımız işlemin bire bir faydası olmuyor” ifadelerini kullandı.

“Çok vehleten oldu”

Hafta Feride Kaya ise şunları söyledi:

“Hastalık haddinden fazla dangadak oldu. Esas ağrılarım oluyordu. İşten eve gelmiştim. Apansız sol tarafıma benzeri şey oldu. O sırada yanımda kardeşim var. Bendeki değişikliği fark etti. Henüz sonra cankurtaran ile bu hastaneye getirildim. Sol tarafımda bire bir damla durumu oldu. Şu anda da daha iyiyim. 4 dönme çetin bakımda yattım, 2 gündür da servisteyim. Şu anda mebzul durumdayım.”

Share: