Gaziantep Kombinasyon Endüstri Bölgesi İklim Gösteri Planı tanıtım toplantısı yapıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) eliyle “Gaziantep Birleştirme Uran Bölgesi İklim Eylem Planı” tanıtım toplantısı düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, GSO, Alman Arsıulusal İş Birliği ve Kalkınma Kurumu ortaklığında planlı toplantıda, Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delice, sürdürülebilir tarım üzerine yaptıkları yatırımlar ile ata tohumu, yenilenebilir enerji envestisman ve projeleri, toplu transfer araçlarında cıvıltı ve hidrojenle müteharrik otobüslerin kullanımı, su yönetimi üzerine yapılan yatırımlardan bahsetti.

Pandemi sonrası dünyada tıpkı değiş yaşandığını tabir eden Mecnunca, “Türkiye namına yerey ve su yönetiminde kendi kendimize yetmeyi başarmalı, yeşil kent, yeşil Türkiye olmalıyız. Seçkin molekül toprak ve su ile başlıyor. İlçe bazlı teşviki biz henüz öncesinde yapmamış olsaydık zaman bir nice şeyi başaramazdık.” değerlendirmesinde bulundu.

Şişman sorunları çözme kapasitesini geliştirmenin büyük olduğunu vurgulayan Atmaca, şunları kaydetti:

“Uran amacıyla suyu Fırat Nehri’nden getireceğiz. Şişman benzeri hisse senedi. 50 mw’lik gündüz erke santrali amacıyla projelendirerek EBRD’den kaynak aldık. Toptan ısınmadan ortalık arz riskli bölgelerden birindeyiz. Bizim makineleşme ve yazılım üzerindeki teknoloji açığını tamamlamamız gerekiyor. Kirletmeyi engellememiz gerekiyor. Biz eğer yeşil dönüşümü hızlıca tamamlarsak iri aynı yarar elde edeceğiz. Burada herkesle çalışıyoruz. Bu benzeri yeşil site dönüşüm modeli.”

Gaziantep sanayisinin yeşil gelecek stratejilerinin ve istihdam amacıyla sayısal, yeşil dönüşümün desteklenmesi konularının işleneceği projenin tanıtım toplantısında Gaziantep Valisi Davut Gül, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Uran Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, GSO Umumi Heyet Başkanı Adnan Ünverdi, Alman Uluslararası İş Birliği Temsilcisi Dr. Amer Gharawi ve Gaziantep Tevhit Uran Bölgesi Başbuğ Vekili Ömer Cıncıkcı da meşveret yaptı.

Konuşmaların ardından Gaziantep Kombinasyon Uran Bölgesi İklim Gösteri Planı’yla ilgili açık oturum gerçekleştirildi.

Share: