Sonuç an fen | İBB Meclisinde, esrar ele geçirilen cenaze nakil aracı gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde, İBB’nin şehirler arası cenaze aktarım aracında güven ekiplerince 144 kilo 550 gram yaman ele geçirilmesi gündeme geldi.

İBB Meclisi ekim kocaoğlan toplantısının 1. oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Ekol başkanlığında Saraçhane’deki İBB Sedir Derinti Salonu’nda yapıldı.

Mecliste saraka düzlük YANLIŞSIZ Tümen Takım Sözcüsü Kasıt Türkyılmaz, İBB’ye ilgilendiren bire bir cenaze aktarım aracının, Diyarbakır’a gittiğini ve zaman uğrunda Adana’bile narkotik polisler vasıtasıyla durdurulduktan sonradan araçta 144 kilo metal yakalandığını söyledi.

Aracın üzerinde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze taşıt” yazdığını rapor eden Türkyılmaz, İBB’nin bu konuyla ilişik yaptığı açıklamada, aracın taşeron firmaya ilgili olduğu ve şoförlerin da önceki dönemde işe girdiği şeklinde mazeretler olduğunu belirtti.

“İBB hepimizin, bu kurumun itibarının zarar görmemesini heves ediyoruz”

Bu olayda İBB’nin mesul olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Bakın bu size emsal olsun, bunu fail arkadaşlara söylüyorum. Biz zaman şunu yapabilirdik. Bu fotoğrafı alıp önünde 144 kilogram esrarın olduğu, narkotik köpeğinin bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze nakil aracı yazan aracın fotoğrafı üzerinden ‘Pudracı İBB’ deseydik hoşunuza masraf miydi? ‘Meğer İBB mali töz üreteceğiz derken esrar ticareti yapıyormuş’ kadar bir konu etsek tamam muydu, olmazdı. Mesela, ‘Sayın Kılıçdaroğlu, uyuşturucudan rüşvet alınması gerekiyor’ demişti. Bunlardan alıyor musunuz?’ diyerek soru önergesi verseydik evet muydu, olmazdı değil mi? İBB hepimizin, bu kurumun itibarının engel görmemesini umu ediyoruz. Yapılan açıklama üstelik o yönde, münferit, zatî tıpkısı maslahat olduğunu söylüyorlar. Hakeza olduğuna tanımak istiyoruz. Yoksa meseleyi uzatıp DİAYDER davasında, PKK’lıları ölü yıkayıcı adına aldığınıza dair bilgileri dahi buna arttırma ederek, ‘Ne işler çeviriyorsunuz arkadaşlar’ demiyoruz. Sizin gibi kızgın siyasa yapmıyoruz.”

Türkyılmaz, İBB’nin, taşeron firmaları denetlenmesinde ve izleme etmesinde hassasiyet göstermesini istedi.

Söz düz CHP Kol Sözcüsü Tarık Balyalı ise Türkyılmaz’ın “söylesem ongun evet mu?” dediği şeylerin hepsini söylediğini belirterek, şöyle devam etti:

“Tığ onların hepsini söyledi kendisine akseptans ediyoruz. Belediyemizin 86 bin çalışanı var ama bu bahsedilen ve bugünkü emniyetin operasyonuna maruz artan 2 gönül. (Cenaze ara bulucu) 8 Teşrinievvel’üstelik saat 15.30’dahi İstanbul’dan akım ederek Nevşehir, Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır görevini yapmışlar. Diyarbakır görevi 18.15’te sona evliya. Ertesi sabah 08.30’birlikte emniyetimizin bu operasyonu görülmüş. Türkiye’bile 5 ile cenaze hizmeti vermiş, cenazeleri oraya ulaştırmış, dönüşünde emniyetin operasyonuyla ne efsus kim bu durumla karşı karşıya kalmışız. Bu bahse konu 2 gönül, 2017 yılından beri ait taşeron firmanın bakım alımıyla gelişigüzel büyükşehir belediyesine bindi hizmetleri daire başkanlığı altında hizmet veriyor. Sigortası birlikte yine büyükşehir belediyesine ait değildir, ilişik firmaya aittir, araçlar da ilişik firmaya aittir. Elbette kim büyükşehir belediyesinin bu konuda bir kontrol sorumluluğu vardır. Bunun için üstelik Büyükşehir Uray Başkanımız Ekrem İmamoğlu, derhal sormaca, inceleme başlatmıştır. Talimatlarını vermiştir. Zaman bakımından anket de devreye girmiştir.”

Emniyete ve yargıya güvendiklerini dile getiren Balyalı, bu konunun mehabetli aynı laf olduğunu, şakasının da olmayacağını ve her çeşit desteği vereceklerini kaydetti.

DÜRÜST Öğür Grup Sözcüsü Uğur Türkyılmaz yine söz alarak eskiden İBB’nin bütçe meselesi konuşulduğu devir Ekrem İmamoğlu’nun, “Bana us öğretmesinler, akıllarını alırım.” şeklinde meclis üyelerine ithafen sarfiyat ettiği sözlerini hatırlattı.

İBB’nin şehremaneti kanununa bakarak İstanbul’un bütçesini eylül ayının önce gününden önce hem encümene hem üstelik ilgilendiren bakanlığa sunamadığını anlatan Türkyılmaz, “Türkiye’dahi 1391 şehremaneti içerisinde yalnız bütçesini bakanlığa sunamayan, tahmini bütçesini hazırlamayan biricik uray İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Türkiye’nin arz kıytırık belediyesi olan Kırıkkale’ye ilişkin Çelebi Belediyesini kutlama ediyorum. İBB’nin yapamadığını yapmıştır.” diye konuştu.

Bütçe iddialarının ardından İBB Genel Sekreteri Fert Akın Çağlar’ın toplumsal medyadan yaptığı açıklamayı hatırlatan Türkyılmaz, Çağlar’ın cevaplarının daha tuhaflık olduğunu, bu gecikmenin eski yıllarda üstelik yapıldığını savunduğunu belirtti.

Türkyılmaz, İBB’nin kanuncu süresinden tüm 38 bölüm bütçeyi geciktirerek, 8 Ilk Teşrin Cumartesi günü saat 18.00’üstelik Bakanlığın domestik hikmet sistemine bütçeyi girdiğini dile getirerek, “Biz sizin bu beceriksizliğinize rağmen İstanbul’u bütçesiz bırakacak değiliz. Allah’ın izniyle bu konuda hepimiz destek peki, çaba bedel, bu sorunu çözeriz ama İBB kabilinden köklü, korkulu, kurumsal bir yapının, özlük bütçesi üstüne böyle bire bir ihmalde bulunması maalesef hepimizi üzmüştür.” diye konuştu.

CHP Kadro Sözcüsü Tarık Balyalı ise bütçe meselesinde kamuoyunda pahal ağız dalaşı olmadığını, benzeri boduç suda sıkıntı kopartılmaya çalışıldığını söyledi.

Share: