Gaziantep’te şeker pancarı hasadı sürüyor

Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ovalarında tahminî 8 bin 300 dönüm alanda ekili olan şeker hastalığı pancarı hasadı sürüyor.

İslahiye Kültür Odası Başkanı Mehmet Köse, gazetecilere yaptığı açıklamada, İslahiye Ovası’nda 251 maraba ile 3 bin dönüm, Nurdağı Ovası’nda ise 83 çiftçi ile 5 bin 300 dönüm alanda ekilen şeker hastalığı pancarı üretimi yapıldığını belirtti.

İslahiye’de pancar ekim yoğunluğunun Gizli ve Elbistan höyüğü mahallelerinde yapıldığını aktaran Köse, bu alanlarda dönüm başına 8 ila 12 titrem rekolte beklediklerini, verimin düşük olmasına rağmen üreticinin belirlenen fiyattan memnun olduğunu rapor etti.

42 yıldır çiftçilikle uğraşan Mehmet Kaçar (62), “Bu yıl verimler bağan ancak fiyatlar adamakıllı. Bununla beraber avanslar iyi. Bu sene amacıyla çiftçinin cebinden tek mülk çıkmadı. Şirketin verdiği avanslarla beraber hep masraflar karşılandı. Mevsimlerin hamam geçmesinden verimler biraz düştü bu yıl. Şeker Hastalığı pancarı amacıyla sunulan bedel tonu 1100 iken 1400 lira buna ilaveten 50 teklik kota tamamlama pirimi verildi. Bu da ekinci için sevinme verici bire bir durum. Yetkililerden hoppadak kota tamamlamada emeksiz sağlanmasını istiyoruz.” dedi.

Her iki ilçede devam fail hasadın son teşrin ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Share: