Fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayınca fındık kurutma makinası yapmaya değişmeyen verdi

Doğu Karadeniz’da fındık hasadının sürdüğü bugünlerde fındık dercetmek büyüklüğünde yok etmek de nemli ve yağışlı havalar dolayısıyla üreticiler üzere zahmet haline geliyor. Bire Bir haddinden fazla yetiştirici fındığını kurutmak amacıyla güneşli havalarda Karadeniz Kıyı Yolu’nun kenarına fındığını sererek kurutmayı yeğleme ederken, kimileri üstelik fındık kurutma sorununu öz yöntemleri ile çözüyor. Havaların yağışlı geçtiği Karadeniz’da fabrikasının bahçesine serdiği fındığı kurutamayan bire bir iklimleme cihazı şirketi yetkilisi ise çareyi öz fındık kurutma makinelerini yapmakta buldu.

Beşikdüzü Organize Uran Bölgesi’nde cıvıltı gösteren Fen Iklimleme Cihazı Fabrikası’nın İşletme Müdürü Zeliha Selen, kişi fındıklarını zayıflatmak için hal ararken herkesin derdine deva olacak benzeri fındık kurutma makinesi yaptıklarını söyledi. Zeliha Bilim, “İklim değişiklikleri zımnında Karadeniz Bölgesi’nde tıpkısı kaç yıldır Ağustos ve Eylül ayları mevsim normallerinin dışında elan yağmurlu. Karadeniz’in tıpkı fındığı ve tıpkı dahi çayı var. Trabzon, Giresun, Ordu’nun yanında Sakarya ve Düzce taraflarında oldukça fındık insanların kesim kaynağı haline geldi. Bizimde çokça birkaç fındığımız var. Geçtiğimiz sene fındığı bizim fabrikanın bahçesine serdiler. Sürekle koştur koştur yağmurda üzerini kapatıyoruz. Gündüz açıyor, üzerine açıyoruz, derken tığ zaten yıllardır ısıtma, soğutma ve havalandırma otomasyon sektöründeyiz. İklimlendirme sektöründeyiz. Tığ münasebet yapmayalım dedik. Şeker Hastalığı, yağ ve un var. Helvayı niçin yapmayalım. Sonunda vantilatör var. Motor var. Isıtıcı var. Sacımız de var. Profilimiz var. Tığ da kenrdi fındık kurutma makinemizi yapalım dedik ve yaptık. Iyice da oldu. Bu ürünün yapımı tamamlayınca görenler kendileri amacıyla bile yapmamızı isteyince bunu dizge amacıyla yapmaya değişmeyen verdik” dedi.

“Fındığı kişi doğallığında kurutuyoruz”

Fındık Kurutma Makinası yaparken Karadeniz Ustalık Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden birlikte bindi aldıklarını belirten Olgun, “Fındığın kurutması kaç aşama olmalı ve doğallığının bozulmaması amacıyla akademisyenlerden bindi aldık. Tamamıyla saf zarfında kurusun istiyorsunuz. Makinanın derecesini istesek 50 dereceye üstelik çıkarabiliriz ama fındığın kalitesini düşürmeden, yakmadan 36-37 derecede doğallığını bozmadan kurutuyoruz. Fındık kurutulması beraberinde bu cihazlarda ceviz, fıstık ve hurma dahi kurutabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Fındıkta harman sorununu bitiriyoruz”

Fındık kurutma makinalarıyla aheste aynı harman sorununu ortadan kalktığını tamlayan Zeliha Bili, “1 Titrem fındık 8 ile 12 saat arasında kurutuluyor. Çetin tıpkısı harman sıkıntısı bulunmayan. Süre sıkıntısı yok. Fındıkla uğraşma süresini baya kısaltıyor. 1 titrem, 2 ton ve 3 titrem adına bu cihazları yapabiliyoruz. Cihazları üretirken sanayi elektriği ile çalışanlarınının birlikte tiran-atıkla çalışanlarını birlikte ürettik. Familya elektriği cinside var. İsteğe göre hem elektrikli hem de allahsız-atıklı adına iki tuhaf yayın şeklinde cihazı çalıştırabiliyoruz” diye konuştu.

Çok yavaş dilek aldıklarını tamlayan Vukuf, “Önünüzdeki günlerde elan vahim olacağını düşünüyoruz. hava şartları fındık kurutma açısından istenildiği kabil gitmiyor. İnsanlar fındıklarını kurutamadıkça tıpkısı çare arıyorlar. Şuana büyüklüğünde mevrut talepleri karşıladık. Ayrımsız tonluk makinanın maliyeti 50 bin TL geliyor. 2 ve 3 tonluk makinaların fiyatları ise yüzdelik 20 oranında artıyor. Ayrımsız tonluk fındığı vatandaşlarımız 350-ila 400 TL maliyetle kurutabiliyorlar” şeklinde konuştu. – TRABZONShare: