Erzincan’da turistlerin sunma uğrak yeri Girlevik Şelalesi’nin yolu ve çerden çöpten kara tahta köprüleri aksülamel topluyor

Erzincan’da turistlerin sunma uğrak yeri Girlevik Şelalesi’nin yolu ve batıl tahta köprüleri aksülamel topluyor

Stabilizeye dönüşen misil ve kırık köprüler kazalara okuntu çıkarıyor

ERZİNCAN – Erzincan’ın Çağlar beldesinde mevcut ve gelişigüzel sezon ziyaretçilerine ayrı benzeri görünüş sunan Girlevik Şelalesi, domestik ve ecnebi turistlerin akınına uğruyor. Tatil zamanlarında Erzincan nüfusundan çok ziyaretçi ağırlayan şelalenin mekân içerisinden sabık, adeta stabilizeye dönüşen ve yaklaşık bir yıldan fazla süredir yapılmayan yolu ile mesire alanında bulunan sakat kara tahta köprüleri tepki topluyor.

Site merkezine 35 kilometre uzaklıkta ve Munzur Dağı eteklerindeki Kalecik köyünde yer düzlük dokuz ayrı töz suyunun birleşmesiyle oluşan Girlevik Şelalesi, rastgele zaman ayrı bir gösteriş sunuyor. Yaz ve hafta sonu tatilini okazyon bilen vatandaşlar, 40 metreden akan buz kabil suyu ve katıksız güzelliğiyle öne çıkan Girlevik Şelalesi’nde serinliyor. Kışın suyunun büyük bölümünün donmasıyla oluşan sarkıtlar nedeniyle büyüleyici bir manzaraya bürünen şelale, ziyaretçilerine gökçe yazın üstelik değişik görk sunuyor.

“Öğün ve kırık yazboz tahtası köprüler hırs oluşturuyor”

2020 yılında “Doğal Sit-Kalifiye Katıksız Himaye Alanı” adına tescil edilen Girlevik Şelalesine revan Edvar Beldesinin içerisinden güzeşte ve stabilizeye dönüşen el, sürücüleri tehlikeye sokuyor. CHP’li Çağlayan Belediyesi yoluyla 1 yıldan fazla aynı süre önce yapılan zir çatı çalışmalarının arkası sıra bozulan ve bugüne büyüklüğünde onarılmayan kez adeta trafik kazalarına çağrılık çıkarıyor. Parke Taşı taşlarının yerinden söküldüğü, derince kasislerin oluştuğu, bu nedenle tek şeridi girmek zorunda kalan sürücüler ilerlemekte yük çekiyor.

Yolu kullanan ve Erzincan’a site dışından mevrut tıpkısı güdücü, “Buraya gelen gelmeyende bin pişman. Girlevik Şelalesi makro doğasıyla adeta büyülüyor. Ama şu tarlaya dönen yolu ise bin pişman ediyor. Belediyenin bu yolu bu şekilde yapmadan bırakması Erzincan’a hiç yakışmıyor.” dedi.

“yatkın kara tahta köprülere yol köprüsü benzetmesi”

Mavera yandan Girlevik Şelalesi’nin bulunduğu mesire alanındaki çürümeden muhit parçaları hassas, aralarda boşluklar oluşan tahta köprüler ise sırat köprüsüne benzetiliyor. Yerli ve ecnebi turistlerin, çocukların korkarak pahal adımlarla geçtikleri köprülerin bakılmamış fos reaksiyon topluyor. Tıpkı kaymakamlık yaşanmadan köprülerin onarılması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, “Bu natür harikası şelalede kırılan ve yenilenmeyen kara tahta köprüler utanç veriyor. Geçe korkarak geçebiliyoruz. İlgililerin, yetkililerin bu durumla acilen ilgilenmeleri gerekir. Buraya gelen gurbetçiler, turistler bu bakımsızlığı görünce tek dolgunca düşünmüyorlar.” ifadelerine yer verdiler.

Konuya ilişik tıpkısı turizmci birlikte içtimai medya hesabından duruma tepkisini şu ifadelerle belirtti:

“Bu Girlevik Şelalesi’nin anlamsız nedir hakeza? Bura böyle mi olmalı? Şehre gezgin sarmak üzere verdiğimiz emeklere efsus. Bu hangi sahipsizlik! Yetkililere söylüyorsun; ‘Şahsa ilgili kesim diyorlar’, bölgeden birilerine söylüyorsun; Sit alanı aynı şeye dokundurmuyorlar’ diyorlar. Hadi şehrin turistik yeri olmasını önemsemediniz. Benzeri vatandaşımız ayrımsız yavru düşse, tıpkısı olumsuzluk olsa hesabını kim verecek? Bir akort veremiyorsanız kesme suyu akmasın, kapatın girişleri kimse girmesin.”Share: