Engeli ona engel değil… Çırılçıplak 2 bacağı hastalıklı olan 77 yaşındaki Ethem amca hep ağırbaşlı işlerin üstesinden geliyor

Engeli ona bariyer değil… Doğuştan 2 bacağı alil olan 77 yaşındaki Ethem emmi hep dokunaklı işlerin üstesinden geliyor

Kendisine ilişik işletmede torna, düzeçleme işleri fail 77 yaşındaki Ethem Cesamet Köprülü, çırılçıplak iki bacağının dahi hastalıklı olmasına rağmen 64 yıldır hep ciddi işlerin üstesinden geliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’dahi ayrıntılı yıllardan beri namına ait işletmede torna, tesviye kadar tehlikeli işleri fail 77 yaşındaki Ethem Şevket Köprülü, çırılçıplak iki bacağının de alil olmasına aldırmadan 64 yıldır hep yavaş işlerin üstesinden geliyor.

Gümüşhane’nin merkeze tutkun Fevk Alıçlı köyünde diri ve doğuştan iki bacağı bile alil olan 77 yaşındaki Ethem Heybet Köprülü 64 yıldır torna ustalığı yapıyor. Bağlarbaşı Uran Sitesi’nde namına ait işletmede torna- düzeçleme işi dahi özne Köprülü, engelinin kendisine bariyer olmasına izin vermeyerek kül zorluklara rağmen çalışmayı sürdürüyor. Bu süreçte 5 yavru sahibi olan ve çalışkanlığıyla havza halkına ve esnafa emsal olan Köprülü, engelinden âlem tek zaman şikayetçi olmadığını söyledi.

“Sakatlığım bana hiçbir antlaşma engel olmadı”

Doğuştan sakat olduğunu ve hiçbir devir bunu vesile ederek çalışmayı bırakmadığını söyleyen Azamet Ethem Köprülü, “Anneden doğmuş sakatım. Sakatlığımdan bugüne kadar tıpkı şikayetim olmadı daha çok üstelik olmaz zaten. Kişi bileğimle özlük gücümle geçinip giden bir insanım. Babamızdan dedemizden kaldı bu çığır bize, tığ üstelik kalktık devam ettirdik. Ben mesleğe 13 yaşımda başladım bibi birlikte bitmeme ediyorum, seçme şikayetim birlikte bulunmayan huzurluyum. Ben bu işleri yaparken sakatlığım bana tek engel olmadı, illet olsun ki. İş bana bakarak ayarlanmayacak, benim kendimi işe göre ayarlamam geçişsiz. Bu borazan yapılacaksa ben buna bakarak ayarlamam lazım, ben kendimi buna bakarak ayarlayacağım. Bunun makinesi var, bu makineye ben kavuşamıyorsam tezgah yaparım kazanç kavuşurum yaparım. Ego evvel olarak işi lacerem yapacağımı planlıyorum, ona bakarak tezgahımı hazırlıyorum ondan sonradan da işi yapıyorum” dedi.

“İnsan istediği devir yapamayacağı iş imkânsız”

Gümüşhane’üstelik teferruatlı yıllar tornacılık yaptıktan sonraları köye yerleştiğini ve burada da komşularının işlerini yaptığını tabir eden Mehabet Ethem Köprülü, “Ben alnımın terini yiyorum, ne devletten aynı içtimai güvencem var ne annemden ne babamdan. Gençler başkalarına bile eş olsunlar yapacakları işlerle. Gevşeklik yapmadan, devlete dara olmadan kendini toparlayacaksın. İnsan istediği zaman yapamayacağı iş olanaksız. Benzeri arabayı bir kamyonu mahmul parçalayıp bunu gene toplamak yalınç değil. Burada köyde tüvana komşularım birlikte bana kazmalarını getiriyor, küreklerini getiriyor, lastiğime hava vur diyor bazılarından mülk alıyoruz bazılarından almıyoruz işin durumuna bakarak” diye niteleyerek konuştu.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: