Gümüşhane’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Gümüşhane’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nın 99.yıldönümü düzenlenen mütenevvi programlarla kutlanıyor.

Kutlama programı kapsamında ilk namına Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek makamında tebrikleri akseptans etti.

Fatih Parkında gerçekleştirilen anne tebrik programı ise Vali Taşbilek ve Şehremini Ercan Çimen’in halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının arkası sıra günün meal ve önemiyle ait konuşmayı Vali Kamuran Taşbilek gerçekleştirdi.

Türksüz Küçük Asya hesabı yapanlara, devletsiz kavim hayali kuranlara sunu elem ve kalıcı cevabı vererek kanla ve irfanla kurulan Cumhuriyetin 99.yılını kutlayan Ilbay Taşbilek, “Balaban Türk milleti istiklal ufkunu perdeleyen, özgürlük onurunu pençeleyen saldırılara kahramancasına direnmiş, sonunda kurtuluş destanını şehit ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla, bereketli kanlarıyla yazmıştır. Yazılan istiklal destanının sonunda kahramanlarımız marifetiyle bize aziz bir vatan, kutlu aynı Cumhuriyet ihsan edilmiştir” dedi.

Ilbay Taşbilek’in konuşmasının ardından “Cumhuriyet Altını” konulu türkü ve tahrir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin koşuk ve kompozisyonlarını seslendirdiği programda elan sonradan öğrencilerden oluşan el oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.

Spor gösterilerinin de gerçekleştirildiği programda Cumhuriyet Altını koşusunda dereceye girenler öğrencilerin Vali Taşbilek’e Türk bayrağı vermesi, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında düzenlenen Cumhuriyet konulu yazmanlık, kılık ve koşuk yarışmalarıyla Cumhuriyet koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin arkası sıra program geçit töreniyle sonuç buldu.

Kutlama programı kapsamında akşam saatlerinde kabul töreni verilecek ve hali fişek gösterisi düzenlenecek. – GÜMÜŞHANE

Share: