Elazığ haberi: Ilbay Akkoyun memleketi Elazığ’da yaşanan depremi simülasyon tırında uygun yaşadı

Vali Akkoyun memleketi Elazığ’de yaşanan depremi benzetim tırında uygun yaşadı

KARAMAN – Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’de yaşanan 6.8 şiddetindeki depremi öğrencilerle gelişigüzel kurulan zelzele simülasyon tırında birebir yaşadı.

Vali Tuncay Akkoyun, 13 Ilk Teşrin Acun Facia Risklerinin Azaltılması Günü nedeniyle İl Facia ve Müstacel Kapsam Müdürlüğü eliyle Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada kurulan sarsıntı simülasyon tırına minik öğrenciler ve İl Güven Müdürü Ayhan Taş ile gelişigüzel binen Vali Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’dahi yaşanan ve 24 saniye süren 6.8 şiddetindeki depremi birebir yaşadı.

“Rabbim tıpkısı henüz ülkemizin tek yerinde böyle afetler göstermesin”

Gazetecilere açıklamada bulunan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Ekim Acun Kıran Risklerinin Azaltılması Haset münasebetiyle bugün Karaman’da kıran risklerini tenkis temasıyla gâh etkinlikler yapılıyor. Aynı zamanda da burada benzeri simülasyon ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza aynı yer sarsıntısı anında neler hissedileceğini ve bu sarsıntı anında neler yapılması gerektiğiyle ilişkin kılgılı eğitimler veriliyor hem da vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında benzeri paradigma icraat yapılıyor. Türkiye bilinen yer sarsıntısı bölgesi, bizlerin her an depreme amade olması gerekiyor. Lüzum evlerimizde lüzumlu işyerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın tehlikesiz benzeri şekilde yerleştirilmesi, yer sarsıntısı çantası ve başka tedariklerin hazırlanması noktasında bütün vatandaşlarımızın duygun olması gerekiyor. Bu anlamda bizlerde bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması elan de güçlenmesi adına ahit içerisinde sene içerisinde muhtelif etkinliklerle hem vatandaşlarımızın yaşayarak elan çok öğrenebileceği, bilincin arttırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda ağırbaşlı icraat yaptığını bile söyleyen Vali Akkoyun, “Bizler üstelik AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Yer Sarsıntısı benzetim tırımızda öğrencilerimizle gelişigüzel 2020 yılında Elazığ’dahi meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin birebir aynısını yaşadık. Rabbim tıpkı elan ülkemizin hiçbir durumunda böyle afat göstermesin. Benim ortamında çok anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde ahiret yolculuğu eden vatandaşlarımıza gine Allah’tan yağmur diliyorum. İnşallah tek şehri ve bölgesi bu tür afetlere maruz kalmaz. Amma bizler her an olacakmış kadar hazır ve tedbirli olmalıyız. Bu anlamda AFAD özellikle atılmak amacıyla kamu kurumlarımız zaruri hep bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar. “diye konuştu.

“Zelzele simülasyon tırımız 1 hafta süresince Karaman’bile olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Konak bile, “Yer Sarsıntısı simülasyon tırımız bu hafta Karaman’de. Bu tırlardan Türkiye’üstelik 4 pasaj var; birisi İstanbul’üstelik 3’ü dahi seyyah namına eksiksiz illerimizde dolaşıyor. Alelhusus 13 Ekim Risk Azaltma Günü nedeniyle çağırma ettik. Bu benzetim tırımızla özellikle depremi çokça hararetli tıpkısı devlet olarak sarsıntı yadigâr, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında elan çalışkan farkındalık sağlamak için simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde riziko beş altı demeye gelmiyor” dedi.

Depremi simülasyon tırında birebir hayatiyetli Efsa Apotr ise, “Sallanırken biraz korktum. Hakikat sarsıntı oluyormuş kabilinden hissetim ve bir anda sıranın altına girdim” diyerek konuştu.

İrem İldeniz bile, “Böyle binince baya sallandı. Ego indikten bilahare halen yer sallanıyormuş kabilinden hissediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Vali Tuncay Akkoyun, minik öğrencilere yapboz ile pentür kitapları ihsan etti.

Share: