Elazığ domestik haberi | Ilbay Akkoyun, memleketi Elazığ’da yaşanan depremi simülasyon tırında uygun yaşadı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremi öğrencilerle birlikte kurulan sarsıntı simülasyon tırında uygun yaşadı.

Ilbay Tuncay Akkoyun, 13 Ekim Dünya Facia Risklerinin Azaltılması Günü nedeniyle İl Kıyamet ve Acil Format Müdürlüğü (AFAD) tarafından Aktekke 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda planlı etkinliğe katıldı. Burada kurulan yer sarsıntısı benzetim tırına minik öğrenciler ve İl Itimat Müdürü Ayhan Taş ile birlikte binen Vali Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’de yaşanan ve 24 saniye süren 6,8 büyüklüğündeki depremi uygun yaşadı.

“Rabbim ayrımsız henüz ülkemizin tek yerinde böyle afat göstermesin”

Gazetecilere açıklamada bulunan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Ekim Acun Kıran Risklerinin Azaltılması Günü münasebetiyle zaman Karaman’bile kıran risklerini azaltma temasıyla kâh etkinlikler yapılıyor. Aynı zamanda birlikte burada tıpkısı benzetim ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza tıpkısı sarsıntı takkadak neler hissedileceğini ve bu sarsıntı simultane neler yapılması gerektiğiyle ilgili kullanışlı eğitimler veriliyor, vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında aynı sekans çalışmalar yapılıyor. Türkiye aşina yer sarsıntısı bölgesi, bizlerin giderek depreme amade olması gerekiyor. Lazım evlerimizde icap hareket yerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın emniyetli aynı şekilde yerleştirilmesi, zelzele çantası ve sair tedariklerin hazırlanması noktasında hep vatandaşlarımızın duygun olması gerekiyor. Bu anlamda bizler üstelik bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması henüz birlikte güçlenmesi yerine devir içerisinde yıl içerisinde mütenevvi etkinliklerle vatandaşlarımızın yaşayarak daha fazla öğrenebileceği, bilincin artırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda güç icraat yaptığını de belirten Ilbay Akkoyun, “Bizler üstelik AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Deprem benzetim tırımızda öğrencilerimizle birlikte 2020 yılında Elazığ’üstelik meydana mevrut 6,8 şiddetindeki depremin birebir aynısını yaşadık. Rabbim bire bir elan ülkemizin tek durumunda hakeza afetler göstermesin. Benim amacıyla dahi çokça anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde ahiret yolculuğu fail vatandaşlarımıza yeniden Allah’tan yağmur diliyorum. İnşallah ülkemizin tek şehri ve bölgesi bu cins afetlere maruz kalmaz. Amma bizler anbean olacakmış kabil hazır ve müdebbir olmalıyız. Bu anlamda AFAD özellikle görünmek amacıyla amme kurumlarımız zaruri hep bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar” diye konuştu.

“Sarsıntı simülasyon tırımız 1 hafta boyunca Karaman’birlikte olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Konak, “Sarsıntı benzetim tırımız bu hafta Karaman’birlikte. Bu tırlardan Türkiye’bile 4 lime var, birisi İstanbul’da, 3’ü birlikte seyyah adına bütün illerimizde dolaşıyor. Özellikle 13 Ekim Risk Tenkis Haset zımnında davet ettik. Bu benzetim tırımızla özellikle depremi çok dinç tıpkı mutluluk namına zelzele hatıra, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında elan etkili farkındalık bina etmek için simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde risk beş altı demeye gelmiyor” dedi.

Depremi simülasyon tırında birebir kıvrak Efsa Apotr ise, “Sallanırken az buçuk korktum. Hamur zelzele oluyormuş kabilinden hissetim ve hemencek sıranın altına girdim” diye niteleyerek konuştu.

İrem İldeniz dahi, “Hakeza binince bayağı sallandı. Ben indikten sonradan halen saha sallanıyormuş kabil hissediyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Akkoyun, aktiflik çerçevesinde minik öğrencilere yapboz ile boyama kitapları armağan etti. – KARAMAN

Share: