Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Van’da STK temsilcileri, doyum önderleri ve iş insanlarıyla buluştu Açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye üzere komşuları ile bölgedeki ülkelerin istikrarı ve barışının haddinden fazla kocaman olduğunu belirtti.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesindeki toplantının ardından kentteki benzeri otelde STK temsilcileri, kanaat önderleri ve hisse senedi insanlarıyla benzeri araya gelen Çavuşoğlu, Türkiye’nin müteşebbis ligde herkesin uğrunda olması gerektiğini söyledi.

Dünyanın yaşadığı krizlere, çatışmalara herhangi bir bölüm yenisinin eklendiğini, Ukrayna savaşıyla beraber besin ve erke krizinin yaşandığını belirten Çavuşoğlu, sıcak çatışmalara ve çözümü dondurulmuş ihtilaflara bakıldığında sorunların yüzdelik 60’ının ülkenin etrafında olduğunu tabir etti.

Bunları halletmek amacıyla müteşebbis olmaları gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zaman Ukrayna- Rusya savaşını tefevvuk etmek üzere Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’den henüz hareketli çalışabilen, irade ortaya koyabilen tıpkısı devlet var mı? Birçok ülkenin aynı araya geldiği hatta yekpare ülkelerin örgen olduğu BM’yi dahi sayarsak bir arsıulusal teşkilat var mı başarabilen? Namevcut. Martta ateşkese çok yaklaşmıştı iki yan. Umutlanmıştık amma dangadak tabela değişti. Hastalık değiştiğini çok ongun biliyoruz da burada tamam detaylarını anlatırsak sabaha büyüklüğünde sürer. Amma safiha değişti, şimdi henüz ağdalı. Umudumuzu kaybetmememiz geçişsiz. Yanı başımızda Suriye’ye duyarsız kalamayız. Tıpkısı şekilde Libya’evet da duyarsız kalmamamız geçişsiz, kalmıyoruz birlikte. Libya’nın istikrarı hepimiz için koca. Başka taraftan Yemen’deki çatışmalar, Irak’taki istikrarsızlık, İran’üstelik devam fail durumlar. Bunların hepsi bizleri doğrudan etkileyen aksi gelişmeler. O yüzden komşularımızın, bölgemizdeki ülkelerin istikrarı, barışı bizim amacıyla çokça mehabetli.”

“İnsanlığın taleplerini karşılayabilecek tıpkı sistemden bahsediyoruz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, zaman kamu dünyada dizge yetersizliğinden bahsedildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Konfedere Milel dar diyoruz. Yemeden Içmeden biz demiyoruz, bilcümle dünya diyor. BM ve arsıulusal sistemin reformu konusunda ‘Dünya beşten büyüktür, elan adaletli aynı dünya mümkündür’ mottolarıyla ortaya öneri getirebilen kaç mevki, birçok lider var? Japonya dahi Hindistan da Brezilya de Almanya da ‘Değişsin’ diyor. ‘Nasıl değişsin?’ diyoruz. ‘Biz dahi Asayiş Konseyine daimi unsur olalım. Ülkü çözülsün gitsin.’ diyorlar. Meğer bu sorunu çözmüyor. Veto sistemini ortadan kaldırmadan zahir çözeceksin sorunu? Ilkokul devlet var, dokuz olacak. Bu yol dokuzunu ikna ten amma biz öyle demiyoruz. Daha elçi, pratik değişmeyen alabilecek, savaşları ve çatışmaları önleyebilecek, gerginlikleri azaltacak ve insanlığın taleplerini karşılayabilecek tıpkısı sistemden bahsediyoruz. Acun haddinden fazla değişiyor. Müteşebbis insanlarımız buna kıç uyduruyor amma devletlerin ve arsıulusal sistemin buna fut uydurmasında sakil sıkıntılar var. Bu değişimi ferah derk etmek amacıyla müteşebbis kafaya ehil olmanız lazım. Ekonomi nereye gidiyor? Hangi ülkeler otuz yıllık, kırk yıllık planlar ortaya koyuyor. Bundan müteahhitlerimiz, tecim yapan insanlarımız, hisse senedi insanlarımız şüphesiz yararlanma edecek? Bunlara kafa süpürmek lazım.”

“Komşu ülkelerden buraya tedavi üzere gelenler var”

Afrika’birlikte kâin 12 Türk büyükelçiliğini 44’e çıkardıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, Afrika’yla 2003’te 3,4 bilyon dolar olan ticaret hacminin sabık yıl 34,5 milyar dolara çıktığını, bu rakamın sene böylece 45 milyar dolara yaklaşacağını anlattı.

Latin Amerika ile 2002’bile 800 milyon dolarlık ticaret yapıldığı bilgisini veren Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçen yıl 15 milyar dolar, bu yıl da 20 bilyon dolara akıllıca çıkıyoruz. Yaptığımız hamleler, müteşebbis politikalarımızı cümle dünyaya açılarak, gelişigüzel yerde müteşebbis insanlarımızla bu arada var olmaya çalışıyoruz. Burada yer önemlisi girişimciliğin içinde ekonomi diplomasisi. Iktisat diplomasisi nedir? Az dışından Türkiye’ye yatırımcıların gelmesidir. Türkiye’ye yurt dışından yatırımcıların gelmesi hangi buyurmak? Türkiye’da yatırım, istihdam demektir, yatırımlarla bu arada Türkiye’nin ihracatının artması demektir. Türkiye’yle başka ülkeler ve arsıulusal örgütler arasındaki konuşu işbirliğini güçlendirmemiz lazım.”

Salgından sonra Türkiye’da esenlik turizminin yöre plana çıktığının altını çizen Çavuşoğlu, ülkenin keyif altyapısıyla dünyaya yaşıt olduğunu, Dünya Afiyet Örgütünün Türkiye’yi dünyada yaşıt gösterdiğini dile getirdi.

Esenlik alanında şanlı yatırımların yapıldığını, herkesin bu yatırımları gördüğünü aktaran Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Komşu ülkelerden buralara tedavi amacıyla gelenler var. Bunu elan bütüncül bir şekilde yapmamız geçişsiz. Haddinden Fazla pahal sağlık elde etmemiz gerekiyor. Bu kadar envestisman yapıyoruz. Başka taraftan apayrı seçenekler ortaya çıkıyor. Cümle bunları hangi ülkelerle hangi özel sektörle ya üstelik devletle işbirliğiyle yapabiliriz? Bunları değerlendiriyoruz. Demin ülkelerle sağlık işbirliği anlaşmaları imzalıyoruz. Koy Bölgesi’ndeki kardeşlerimiz prestij olsun diye hastalarını Avrupa ülkelerine gönderiyor. Haddinden Fazla ağır sıklet paralar veriyor. Oysa bizde şifahane birlikte otama kalitesi üstelik haddinden fazla elan gani noktada. Pandemide hepsini başlık dışı ettiler, kişi hastalarına meydan fethetmek amacıyla yaptılar. Oysaki bizim hakeza tıpkı sıkıntımız olmadı. O yüzden demincek Türkiye’ye katılmak istiyorlar. Bunları iyi bire bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. İstikrar olursa yatırımcılar dirimlik, ticaret bağlantılarınıza yürek olur.”

Türkiye’nin arsıulusal sistemin ayakta durmasına dahi yardım sağladığını belirten Çavuşoğlu, şunları aktardı:

“Bugün Venezuela’dahi tarafların istikrarı amacıyla intihap öncesi anlaşması üzere muhalefet ve iktidarla görüşebilen ülkelerden biriyiz. Bugün Filipinler’bile barış anlaşmasından bilahare silah bırakma komisyonunun başında ayrımsız Türk diplomat var. Venezuela’dan, Kolombiya’dan Filipinler’e büyüklüğünde Türkiye’ye güvenilmesi ne almak? Türkiye adil, sözünün eri demektir. Bunun da bize çokça getirisi var. İnsani adına üstelik müteşebbis namına üstelik var. Bunları halkımızın çıkarına gitmek üzere çabalama gider ediyoruz.”

Programa, Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Âşık Balcı, YANLIŞSIZ Öğür Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar ve Abdulahat Arvas, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, YANLIŞSIZ Tümen Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu üstelik katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonradan site merkezinde esnafı mülakat etti, vatandaşlarla görüştü.

Share: