Develi’de hareket bölgesi üzere oba üretimine başladılar

Kayseri’nin Develi ilçesindeki Yaşamış Kocatürk Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi möble atölyesinde depremzedeler amacıyla çadır üretimine başlandı.

Konuyla ait vukuf veren gönüllüler temsilcisi Yılmaz Özalp; Develi’deki iyilikçi esnafların, hayırsever vatandaşların katkıları ile topladıkları 70 bin TL ile üretime başladıklarını söyledi. Özalp; içi keçe, şeş strafor olarak soğuktan etkilenmeyen çadırlar üretildiğini belirterek, “Benzeri birçok gündür sarsıntı bölgesindeydik, bölgedeki ihtiyaçları şahsen yerinde tespit ettik, gördüğümüz birçok yerde oba eksiği vardı, ulaşamayan çadırlar vardı. Şuan galiba bir nice yere ulaşmıştır. Ama hala bize deri eksiği olduğunu söyleyenler var, gerekseme bildirenler var. Biz birlikte bu konudan ufuk kişi imkanlarımızla Develi Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi atölyesinde burada birkaç hempa gelişigüzel olduk ve Develi’yi kombinasyon ettik. Sizlerden topladığımız paralarla içleri deri altları strafor olan soğuktan koruyacak şekilde çerge imalatına başladık. Kısaca 70 bin TL dünyalık topladık, bu nukut ile Develi şuanda çabuk ayrımsız şekilde çerge üretimine bitmeme ediyor. Çadırlarımız inşallah biter bitmez yola çıkacak, yasakçı nokta bölgelere bizzat kendimiz dağıtacağız. imdi de burayı bire bir çadır üretim merkezi haline getirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşamış Kocatürk Mesleksel ve Beceri Rum Lisesi Okul Müdürü Ünal Türkoğlu ise; “Okulumuz möble atölyesinde, Develi’deki uran esnafımızın, öğretmenlerimizin, okulumuz personelinin ve gayrı gönüllülerin çalışmalarıyla hareket bölgesindeki depremzede kardeşlerimiz üzere deprem çadırı üretiyoruz. Bu konuda bize destek olan kül fahri arkadaşlarımıza teşekkürname ediyoruz. Sarsıntı çadırı üretimi noktasında materyal desteğinde bulunan arkadaşlarımıza birlikte yine teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Gencinden yaşlısına herkesin seferber olduğu bu dönemde 8 yaşındaki küçük Mehmet de oba imalatına yardım etti. – KAYSERİ

Share: