Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ve Guterres görüşmesi sona erdi! İşte basın toplantısından detaylar

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile savaşta olan Ukrayna’ya gitti. Uçakla önce evvel Polonya’ya inen Reisicumhur Erdoğan’ı, Polonya Rzeszow Arsıulusal Havalimanı’nda Polonya Kesim Valisi Radoslaw Wiatr ve Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat karşıladı. Cumhur Reisi Erdoğan, daha sonradan yağız tarafından Lviv’e geçti. Erdoğan, buradaki Potoçki Sarayı’nda Ukrayna Fehamet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir araya geldi.

3’LÜ ZİRVE 40 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski ve Konfedere Milel (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile Potoçki Sarayı’nda tıpkı araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Ağaç ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın birlikte meydan aldığı basına ilişkin görüşme kestirmece 40 dakika sürdü.

GÖRÜŞME SONRASI KUMA BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Görüşmenin arkası sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ve Guterres ortak matbuat açıklaması düzenledi. Konuşmasında Zelenski’nin davetinden memnuniyet duyduğunu tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Zelenski’nin davetinden balaban sevinme duydum. Katılım düzeyindeki ilişkileri mecmu boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi kâin şartlarda ilerletme imkanını ele aldık. Kısaca 6 aydır bitmeme eden cenk, görüşmelerimizin esas konusunu dokuma etti. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bu açar ile benzeri posta henüz vurguladık” dedi.

“ÇATIŞMALARIN DİPLOMATİK YOLLA SONA ERMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ”

Türkiye’nin her antlaşma diplomatik misil taraftarı olduğunu dile getiren Erdoğan, “Yaşanan birey kayıplarından duyduğumuz koyu üzüntüyü ayrımsız kat henüz ifade ettim. Cemaziyelevvel akşam Kharkiv’üstelik ayrımsız yurda yönelik gerçekleştirilen 9 sivilin öldüğü 35 kişinin yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz yerine taziyelerimi ilettim. Yıpranmamış tıpkı Çernobil varagelmek istemiyoruz. Türkiye namına bire bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi üzere ceht harcarken özge taraftan Ukraynalı dostlarımızın birlikte olduk, olmaya dahi bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 98 TIR İNSANI YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİK”

Cumhur Reisi Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil, insancasına ihtiyaçlarını bloke etmek için 98 TIR insani müzaheret malzemesi irsal ettik. 325 bine andıran Ukraynalıya geçici adına ülkemizde sülale sahipliği yaptık. Ukrayna’daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde akseptans ettik. Görüşmemizde savaşın Ukrayna’da hastalık olduğu fiziki yıkımın boyutlarını dahi ele aldık. Bugüne büyüklüğünde olduğu üzere Ukrayna’nın yeniden imarı amacıyla gereken desteği vereceğimizi sayın Zelenski ile paylaştık.

“İSTANBUL MUTABAKATININ OLUMLU YANSIMALARINI TÜM DÜNYA HİSSETTİ”

Malumunuz bundan 1 ay evvel BM, Ukrayna, Rusya ve Türkiye kendisine tarihi nitelikte bire bir ortak emek örneği sergiledik. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli şekilde dünya piyasalarına ihracını mümkün kılan İstanbul mutabakatının olumlu yansımalarını hemen Ukrayna değil parçalanmamış acun hissetmeye başladı. Mutabakatın uygulamaya konduğu 1 Ağustos’tan bu yana 25 gemi 625 bin titrem Ukrayna tahılını acun pazarlarına ulaştırdık, ulaştırıyoruz. Bugünkü temaslarımızda kâin mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülebilmesi üzere atılabilecek adımlar üzerinde durduk.

“MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLAMASININ İMKAN DAHİLİNDE OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Üçlü görüşmemizde ayrıca İstanbul Mutabakatı’nın oluşturduğu olumlu havanın kalıcı barışa arbitraj edilmesi imkanlarını değerlendirdik. Diplomatik sürecin canlandırılması amacıyla uluslararası toplumun elan fazla yük üstlenmesi gerektiğine alelhusus belen ettik. Bizzat savaşın sunu sonunda enformasyon masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Parçalanmamiş mesele konuşma masasına revan genişlik gücük ve adaletli yolu belirleme etmektir. Mart ayında İstanbul’da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılmasının imkan dahilinde olduğuna inanıyorum.

Bu hedefe yönelik namına rastgele tip desteği vermeyi gine kolaylaştırıcı yahut arabulucu rolü oynamaya hazırız. Bittabi görüşmemizde savaş esirlerinin mübadelesi konusunu ve bu konudaki girişimlerimizi ele aldık, bu konuyu önemsediğimizi de ayrıca ifham etmek istiyorum. İnanıyorum ki, şu anda burayı izlem edenler acaba bu esirlerin mübadelesi hangi oldu sorusunu bile cevaplamaya çalışıyorlar. Bu konuyla ilişik olarak sayın Putin’le Rusya tarafıyla de tamlık bugünkü görüşmelerimizin neticesini değerlendirmeye devam edeceğiz.

“GÖRÜŞMELERİMİZ BÖLGEMİZ VE DÜNYAMIZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN”

Bu düşüncelerle sözlerime serencam verirken Lviv’e seyahatimde tamlık kolaylıkları gösteren Ukrayna ve Polonya makamlarına benzeri öğün daha teşekkürname ediyorum. Görüşlerimizin ülkelerimiz bölgelerimiz ve dünyamız için barışa, hayırlara araç olmasını diliyorum.”

GUTERRES: ERDOĞAN’LA BİR ARAYA GELMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUM

Reisicumhur Erdoğan’ın arkası sıra sözü düz Birleşmiş Milel Umumi Sekreteri Guterres bile şu ifadeleri kullandı: “Sayın Erdoğan’la bire bir araya gelmekten sevinme duyduğumu belirtmeliyim. Birkaç hafta önce İstanbul’üstelik tıpkı araya gelmiştik. Savunmasız insanlara muavenet etmek için benzeri anlaşmayı imza etmek için.”

ZELENSKİ: RUSYA BİR DAKIKA ÖNCEKI SALDIRILARA SERENCAM VERMELİ”

40 zaman süren görüşmenin peşi sıra mukayyet açıklama yapan Ukrayna lideri Zelenski dahi Guterres kabilinden kameralar karşısında kısa konuştu. Zelenski, “Rusya tıpkı an geçmiş herhangi koşul olmadan askerlerini kafasız çekmeli ve ayrımsız zamanda saldırılara serencam vermeli. Rusya’nın hepimizi toptan boyuta çekebilecek radyasyon eşiğine getirmesi akseptans edilemez.” dedi.Share: