Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres’ten üçlü konuşma

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Ululuk Başkanı Vladimir Zelenskiy ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü ülfet gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cesamet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv kentine geldi. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez ülkeye mülakat gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Potocki Sarayı’nda Zelenskiy ile düet ülfet gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan, Zelenskiy ve BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres üçlü görüşmeye geçti. Görüşmede, Ukrayna tahılının acun pazarlarına ihracı için teşkil edilen mekanizmanın faaliyetlerinin arttırılarak sürdürülmesi ile Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ve Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşananlar ele alındı.

Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres’in kuma basın toplantısı için azrail karşısına geçmesi bekleniyor.

Erdoğan-Zelenskiy serencam adına 3 Gücük Ay karşı karşıya görüşmüştü

Reisicumhur Erdoğan, Zelenskiy ile en üst 3 Şubat’ta Kiev’de karşı karşıya müzakere gerçekleştirirken, iki önder beyninde savaşın başından bu yana bir nice nöbet telefon görüşmesi yapılmıştı. – LVİVShare: