Ciltteki geberik deriyi atan ‘kabak lifi’ hem Avrupa’ya hem dahi ırak doğuya ihraç ediliyor

Ciltteki geberik deriyi atan ‘bilgisiz lifi’ hem Avrupa’ya hem dahi uzak doğuya ihraç ediliyor

Bu iz hem ciltteki ölü deriyi atıyor hem dahi uygun fiyata satılıyor

MARDİN – Mardin’birlikte örülen boş kafalı lifleri, ciltteki ölü deriyi atıp içki dolaşımını arttırıyor. Fiyatı averaj 15 lira olan kabak lifleri hem Avrupa ülkelerine hem dahi ırak doğuya ihraç ediliyor.

Mardin’üstelik yüzyıllardır kabaktan üretilen ipten malumatsız lifleri örülüyor. Vukufsuz liflerinin tanesi 15 liradan satılırken, hem ırak doğuya hem üstelik Avrupa’ya ihraç edildiği belirtildi. Uzun yıllar boyunca sıcak kültüründe tıntın lifinin kullanıldığını belirten İdris Kanza, “Vukufsuz lifinin tor maddesi yetişen iri kabaklardan elde edilen iple yapılıyor. Onları iplik haline çevirip ondan sonradan Mardin’deki bayanlar zat elleriyle örüyor. Bizim bölgemizde hamamlarda amiyane geçer not ayrımsız molekül. Ciltteki geberik deriyi atma özelliği var. Içki dolaşımını hızlandırmaya havari olmaktadır. Mardin’deki sıcak kültürünün haddizatında olmazsa olmazı budur” dedi.

“Avrupa’ya ve uzak doğuya ihraç ediyoruz”

Mardin’dahi kadınların evin geçimine katkı icat etmek üzere kabak lifi ördüklerini söyleyen Kanza, “300-400 kadar karı var. Biz gereksiz çevirmemek namına herkesten alıyoruz. Cüzi rakamlarla kadınlara destek olmak amacıyla dünyanın her yerine kargolama yapıyoruz. Adetini 15 liradan satıyoruz. Bunun ölçüsü boyu ayrıyeten işlemesinin güzelliğine bakarak fiyatı değişmektedir. Sunma güzeli 15 teklik, bunu Avrupa’ya ve uzak doğuya ihraç ediyoruz. Ciltteki ölü deriyi atma özelliği erdemli olduğu için amiyane makbul bire bir madde hele serencam yıllarda en çokça satılan ürünümüz diyebilirim. Avrupa’birlikte umumi yerine biz Almanya başta oluşmak için Belçika, Fransa, İsviçre’ye gönderimini yapıyoruz. Uzak doğuda baktığınız ant Çin’e, Japonya’ya gönderimini yapıyoruz” diyerek konuştu.

“Suya koyduğunuz devir yumuşacık harir gibi oluyor”

Ürünleri alıp dünyadaki otellerde satışa sunduklarını belirten Kanza, “Çünkü bu tamamen tabii aynı nişane, suya koyduğunuz ahit yumuşacık harir kabil oluyor. Bu bölgedeki insanların birçoğunun kullandığı vazgeçilmezi olan tıpkı madde. Bunu kullanan ciltte ölü deri olmaz. Aymaz lifinin tarihçesi bayağı bozuk. Çünkü bu bölgede tarihten beri yunak kültürü amiyane erdemli. Sabundan, hamam ürünlerinden kese ve liften anlaşılacağı için ısıdam kültürü Mardin’üstelik amiyane koskocaman. İleride olan tıpkısı çağ olduğu için bu konuda kesin ayrımsız zaman söyleyemiyorum. Bayağı bozuk diyebilirim. Osmanlı’dan elan bozuk Artukluları birlikte geçiyorsunuz. Bu Mardin’in dünyaca adlı olan malumatsız lifidir. Bittabi sabunumuzu, kolonyamızı alıp dünyanın sunu fena hâlde yerlerinde işporta açıp satışını yaptıysak bu ürünü biz dünya markası haline değirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Share: